Dimitris Papadimos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dimitris Papadimos
DimitriPapadimos.jpg
Narození 1. května 1918
Káhira
Úmrtí 3. května 1994 (ve věku 76 let)
Athény
Povolání fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dimitris Papadimos: Jean Cocteau

Dimitris Papadimos (1. května 1918 Káhira - 3. května 1994) byl řecký fotograf.[1][2]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 1. května 1918 v Káhiře v době rozkvětu tamější řecké komunity. Již ve svém mládí experimentoval s fotografií a toužil se zabývat kinematografií. Systematicky se začal věnovat fotografii během své služby vojenského fotografa na Blízkém východě. Svým fotoaparátem zachytil konec války a tragédii Řecké občanské války. Později Papademos začal kombinovat své dvě vášně: cestování a fotografování. Během plodného desetiletí (1946–1956) cestoval do Egypta, Středomoří a po Blízkém východě a dokumentoval lidi a jejich práci - s hlubokým lidským pohledem. Z jeho díla a díky jeho spolupráci především s britskými spisovateli a zprávodaji byly ilustrovány cestopisy. Zároveň pracoval profesionálně ve filmu jako asistent produkce a fotograf.

V roce 1956 se přestěhoval do Atén, ale nadále cestoval a intenzivně fotografoval. Dalo by se říci, že se koncentroval na Řecko. Již v roce 1956 byl partnerem několika časopisů a spolupracoval s muzeem řeckého lidového umění. Poslední roky svého života po roce 1986 žil na ostrově Spetses. Zemřel roku 1994 v Aténách.

Po jeho smrti pak jeho manželka Liana Papademos a jeho syn John Papademos věnovali fotografie státu. Archiv zahrnuje čtyři desetiletí a geograficky oblast Středozemního moře s důrazem na Egypt a Řecko. Soubor má asi 65 000 negativů a zahrnuje krajiny a portréty lidí z pouště, Nil, Sinai, Ghana, Kypr a kontinentální Řecko a ostrovy, období války, výjevy z Blízkého východu, Rimini, portréty řeckých a zahraničních umělců a spisovatelů, jako je Minos Argyrakis, John Tsarouchis, Natalia Mela, Lambeti Ellis, Giorgos Seferis, Lawrence Durrell, Jean Cocteau a mnoho dalších.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]