Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch (anglicky: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, odtud zkratka DSM) je mezinárodně používaná příručka Americké psychiatrické společnosti (APA) pro klasifikaci a statistiku mentálních poruch.

Popis[editovat | editovat zdroj]

DSM je sice americká národní klasifikace mentálních poruch, na rozdíl od Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN, ICD) je však podrobnější a konkrétnější, takže se používá jako rozšíření a doplnění její psychiatrické části. Původně vznikla pro potřeby statistiky a srovnávání psychiatrických diagnóz, mimo jiné pro potřeby americké armády. Poprvé vyšla roku 1952, v současnosti platí verze DSM-IV-TR z roku 2000, která už vyšla v celé řadě překladů do jiných jazyků. Pro rok 2013 se připravuje vydání DSM-5.[1]

Autoři ovšem výslovně varují, že příručka je určena odborníkům - psychologům a psychiatrům. Laici by ji měli používat výhradně jako zdroj informací a nepokoušet se o vlastní diagnózy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) [online]. Arlington: DSM-IV-TR, [cit. 2009-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]