Dřevěné palubky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palubky, detail profilu s perem a drážkou

Palubky jsou ploché dílce z masivního dřeva opatřené perem a drážkou k podélnému spojování a sloužící zejména jako pohledový obkladový materiál.

Palubky jsou frézovány do různých profilů, tlouštěk a délek. Používají se v interiérech i exteriérech. Lze jimi obložit jak stropy, stěny v interiéru tak i různé podhledy a další prvky. V exteriéru se s nimi setkáváme na podbitích domů (např. přesahy střech), fasádách, plotech a také ve štítech domů.

Nejčastěji se setkáváme s palubkami v profilech klasik, tatran, s-profil, selský profil, diagonální (překládaný) a srubový profil (blockhaus).[1] Palubky se vyrábějí většinou ze dřeva jehličnatých stromů jako je smrk, borovice, modřín, jedle. Pro náročné uživatele jsou k dispozici i palubky z dubu, buku a dalších tvrdších dřevin, případně i z měkkého dřeva topolu nebo olše. Palubky se vyrábějí i z exotických dřevin (například merbau, bangkirai, teak, cedr). Jejich tloušťka činí od 9 mm do 43 mm, dodvány jsou nejčastěji v délkách 2, 3, 4, 5 m.

Technická specifikace[editovat | editovat zdroj]

  • jsou vysušeny na 12 ± 2 % dle normy ČSN. (vztahuje se na palubky na obklad!)
  • dle normy ČSN třídí do třech stupňů kvality a to do A, B a C. Tyto kvality je možné kombinovat (např. AB, BC).
  • musí vždy splňovat konečný účel užití, tedy je zaručena tvarová shodnost dílců, rozměr dílců a také opracování)[2]
  • Tloušťka vnitřních obkladových palubek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 12-16 mm a šířka od 96 do 121 mm. [3]

Upevnění[editovat | editovat zdroj]

Palubky se kotví většinou k podkladovým latím (polštářům) ze dřeva. K těmto se kotví nejlépe kolářským hřebíkem (vágnerkou, hřebík bez hlavičky) buď přímo skrz palubku (viditelně) a nebo přes pero šikmo do podkladu. Ke kotvení je možno využít i vrutů se zapuštěnou hlavou či sponek profilu U. V dnešní době se hojně využívá i speciálních sponek, které nenaruší strukturu palubky a nejsou vidět. Tyto sponky se nasazují na spodní hranu drážky a poté se do podkladu kotví vrutem či hřebíkem. Upevnění by mělo řešeno při tzv. rovnovážné vlhkosti, kdy je v souladu vlhkost palubek a prostředí.

Povrchová úprava[editovat | editovat zdroj]

Palubky je nutné ošetřovat nátěrem, což je ochrana před povětrnostními vlivy. Osvědčené jsou laky na syntetické i vodní bázi, ale užívají se i oleje a vosky. Před nátěrem palubek určených do interiéru je vhodné nechat je asi týden ležet v místnosti, aby se aklimatizovaly na okolní vlhkost a teplotu. Poté se nanáší první nátěr ještě před položením palubek (na zemi). Po zaschnutí nátěru je vhodné povrch jemně přebrousit brusným papírem (drsnost asi 150). Další vrstvy se nanášejí až po montáži (touto vrstvou se sjednotí řezy a odštípnuté kousky). Palubky je vhodné, hlavně v dřevostavbách, napustit přípravkem proti plísním a škůdcům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.stasa.cz/typy-palubek-foto-rezy-profily.html Vzhled profilů - řezy a fotografie
  2. http://www.stasa.cz/popis-kvalita-uziti-palubek.html Stručná norma dle ČSN k nahlédnutí
  3. Vnitřní obkladové palubky (Dřevostavitel.cz, informační portál): [cit. 2015-08-12]