Clydesdalský kůň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvojice tažných Clydesdalů na Novém Zélandu

Clydesdale je plemeno koně staré pouze 200 let. Tito koně pocházejí od řeky Clyde ve Skotsku. Clydesdalové jsou potomci Shirských klisen a Vlámských koní. Když ve Skotsku začali těžit uhlí, potřebovali koně, kteří by zvládli tahat těžké vozy a díky tomuto bylo plemeno Clydesdale zušlechťováno až do dnešní doby.

Popis plemene[editovat | editovat zdroj]

Clydesdale je kůň se vznešeným nošením těla.[zdroj?] Už od samotného počátku šlechtění měl tento kůň výrazné nohy u poměru k tělu. Typický je jejich dlouhý hedvábný rous nad karpálními a hlezeními klouby. Kopyta těchto koní jsou velká, plochá, tvrdá, světlá, ale zdravá.[zdroj?] Žíně na ocasu se u tohoto plemena stříhají nakrátko a proto je vidět celá kelka. Hříva může být zastřihována nebo vyvažována. Obličejová část hlavy je většinou bíle zbarvená, má ušlechtilý výraz a rovný profil hlavy.[zdroj?]

Clydesdalové jsou nejčastěji tmaví hnědáci, hnědáci, ale upřednostňováni jsou bělouši.[zdroj?] Musí mít bílé znaky na hlavě, nohách a spodní části těla. Kohoutková výška se pohybuje od 163 cm, ale většinou bývají vyšší. Mohou vážit i 1000 kg.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Clydesdalové jsou nejen nádherní, výkonní a vytrvalí, ale navíc jsou ještě chytří, dobře trénovatelní a mírní.[zdroj?] Kvůli své výšce a hmotnosti potřebují více krmení a větší péči než jiná těžká plemena. Toto plemeno lehce zvládne obtížný terén či náročné podmínky, ale zvláštní péče se vždy musí věnovat jejich kopytům, která kvůli dlouhým a hustým rousům, mohou trpět plísňovými chorobami.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]