CMR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Členské státy CMR
1. strana formuláře(!černobílá fotokopie)

CMR (Convention Marchandise Routière, Convention relative au contrat de transport international de marchandises par route) je úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční dopravě. Dohoda byla uzavřena v Ženevě 19. května 1956.[1]

Mezinárodní silniční unie (IRU) podle této dohody vytvořila standardní nákladní list,[2] který se používá v mezinárodní autodopravě. Formulář je většinou trojjazyčný. V povinných kolonkách je uvedeno jméno odesilatele, příjemce, dopravce (dopravců), specifikace a množství zboží. V logistické hantýrce se mu říká „camrák“.[2]

Mezinárodní silniční unie (angl.: International Road Transport Union – IRU) byla založena 23. března 1948 v Ženevě. Jde o vrcholný orgán, dbající na rozvoj silniční dopravy, sídlící v Paříži.

Smluvní země[editovat | editovat zdroj]

Úmluvu postupně ratifikovala většina evropských zemí, avšak členy jsou i neevropské státy.

Albánie, Arménie, Rakousko, Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Malta, Mongolsko, Maroko, Černá Hora, Itálie, Rumunsko, Rusko, Polsko, Srbsko, Slovensko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Makedonie, Tunisko, Ukrajina, Libanon, Írán a Velká Británie.

Části formuláře[editovat | editovat zdroj]

Skládá se z částí (průpisových kopií )

  1. červená pro odesilatele
  2. modrá pro příjemce
  3. zelená pro dopravce
  4. černobílé kopie pro další/ho dopravce (pokud je k dispozici)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CONVENTION RELATIVE AU CONTRAT DE TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARCHANDISES PAR ROUTE [online]. 1956 [cit. 2014-02-26]. Dostupné online. 
  2. a b CMR [online]. Slovník logistiky, 2012 [cit. 2014-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]