Přeskočit na obsah

CMR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Členské státy CMR

CMR (Convention Marchandise Routière, Convention relative au contrat de transport international de marchandises par route) je úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční dopravě. Dohoda byla uzavřena v Ženevě 19. května 1956.[1]

Mezinárodní silniční unie (IRU) podle této dohody vytvořila standardní nákladní list,[2] který se používá v mezinárodní autodopravě. Formulář je většinou trojjazyčný. V povinných kolonkách je uvedeno jméno odesilatele, příjemce, dopravce (dopravců), specifikace a množství zboží. V logistické hantýrce se mu říká „camrák“.[2]

Mezinárodní silniční unie (angl.: International Road Transport Union – IRU) byla založena 23. března 1948 v Ženevě. Jde o vrcholný orgán, dbající na rozvoj silniční dopravy, sídlící v Paříži.

Smluvní země[editovat | editovat zdroj]

Úmluvu postupně ratifikovala většina evropských zemí, avšak členy jsou i neevropské státy.

Albánie, Arménie, Rakousko, Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Malta, Mongolsko, Maroko, Černá Hora, Itálie, Rumunsko, Rusko, Polsko, Srbsko, Slovensko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Makedonie, Tunisko, Ukrajina, Libanon, Írán a Velká Británie.

Části formuláře[editovat | editovat zdroj]

Skládá se z částí (průpisových kopií )

  1. červená pro odesilatele
  2. modrá pro příjemce
  3. zelená pro dopravce
  4. černobílé kopie pro další/ho dopravce (pokud je k dispozici)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CONVENTION RELATIVE AU CONTRAT DE TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARCHANDISES PAR ROUTE [online]. 1956 [cit. 2014-02-26]. Dostupné online. 
  2. a b CMR [online]. Slovník logistiky, 2012 [cit. 2014-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]