Brno Ravens LC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brno Ravens LC

Název  Brno Ravens Lacrosse Club
Adresa klubu  Sportovní 559/2a, 60200 Brno - Ponava, Česko
Založen  2015
Předseda  Jakub Kološ
Trenér muži  Vojtěch Kotlík, Jakub Kološ
Trenér ženy  Jakub Kološ
Soutěž muži  Česko Národní fieldlakrosová liga
Soutěž ženy  Česko Národní Liga Ženského Lakrosu
Klubové barvy  Fialová, Žlutá, Bílá

Brno Ravens LC je moravský mužský, ženský a nově i dětský lakrosový sportovní klub. Od roku 2016 muži hrají nejvyšší domácí soutěž - NFLL. Svá domácí utkání klub hraje na hřišti FC Nordic Brno. Klub je registrován jako občanské sdružení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátkem února roku 2015 se bývalý juniorský reprezentant v lakrosu Michal Kvapil nakontaktoval na Zuzanu Soukupovou, hráčku se zkušenostmi z USA. Oba měli zájem na založení prvního lakrosového klubu ve městě Brně. Od slov k činům to trvalo necelý měsíc a 12.března se tak v parku Lužánky uskutečnil první trénink v 7 lidech, kteří vytváří jádro klubu. O týden později se skupina setkává v parku na Kraví hoře, kde trénuje až do konce června 2015. Poté se tým přesouvá do sportovního areálu U Hrocha v Brně-Komíně.

Klub, stejně jako lakrosová scéna v Evropě, se ve svých začátcích potýká s nedostatkem materiálního vybavení. Značnou vzpruhu v tomto ohledu v květnu 2015 poskytuje dvojnásobný vítěz Memoriálu Aleše Hřebeského, kanadský tým Clarington Green Gaels a Manitoba Lacrosse Association, kteří skupině brněnských hráčů darují sadu mužských, ženských a dětských lakrosek a chráničů. Tento krok výrazně přispěl k transformaci skupiny do občanského sdružení a rozhodnutí působit v soutěžích a strukturách České lakrosové unie.

Mužský tým[editovat | editovat zdroj]

První utkání[editovat | editovat zdroj]

První lakrosové utkání na území města Brna se uskutečnilo 2.srpna 2015 v areálu U Hrocha v Brně-Komíně. Soupeř Skalica Chiefs ze Slovenska podlehl domácímu celku v poměru 6:5. Následná odveta na hřišti zkušenějšího soupeře vyzněla 6:2 ve prospěch domácích Skalica Chiefs.

Jarní soutěže[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2016 Ravens vstupují do soutěže pro začínající kluby organizované Českou lakrosovou unií, která probíhá formou turnajů dle pravidel minifieldu. V konkurenci týmů LC Wild Boars Šumava, LSC Knights Červené Pečky, LCC Wolves a Skalica Chiefs končí brněnský tým na konečném třetím místě. [1]

V roce 2017 si vyměnily místo Skalica Chiefs a LC Old Dogs Plzeň. Konečné umístění v této sezóně bylo 4. místo.

Pro rok 2018 došlo k úpravě a místo minifieldu (7 hráčů v poli + brankář), se hraje klasická verze fieldlakrosu s 9 hráči a gólmanem. Tohoto ročníku se účastní LC Wild Boars Šumava, LSC Knights Červené Pečky, LCC Wolves a SK Lacrosse Jižní Město. Ravens prohrávají poslední zápas základní části, který je odsouvá do boje o 3. místo. Tam porážejí LSC Knights Červené Pečky a po roční pauze se umisťují na pomyslném pódiu.

Rok 2019 byl pro mužský tým převratem. Ač v konkurenci pouze dvou týmů Wild Boars Šumava a SKL Jižní Město vybojovali v této soutěži prvenství a to s bezkonkurenčním bodovým náskokem.

Chiefs Cup[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 zakládá tým Skalica Chiefs lakrosový turnaj Chiefs Cup. Ravens Brno zde poměřují síly s českými a slovenskými týmy.

Rok 2016 - 4. místo

Rok 2017 - 4. místo

Rok 2018 - 1. místo

NFLL[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016, tedy první soutěžní sezoně v NFLL vystupoval pod hlavičkou Brno Ravens tým složený z hráčů tří týmů: Brno Ravens LC, LSC Knights Červené Pečky a LC Wild Boars Šumava. Složený tým obsadil v soutěži šesté místo. [2] O rok později Ravens staví samostatný tým. V tomto ročníku obsazují 7. místo.

Ženský tým[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 2018 začíná pod taktovkou Soni Parke růst i ženský lakrosový tým. V následujících letech trénují nejen na domácím hřišti, ale i na soustředěních společně s týmem TJ Sokol I. Smíchov. Zápasové zkušenosti hráčky sbírají hlavně v přátelských zápasech s pražskými týmy.

V roce 2019 přebírá tým trenér Jakub Kološ, který dívky v sezóně 21/22 přivádí až do Národní ženské lakrosové ligy, ve které obsazují 5. místo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Minifield Series 2016 [online]. 11. června 2016 [cit. 2016-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-17. (anglicky) 
  2. Výsledky NFLL 2016 [online]. 5. listopadu 2016. Dostupné online. (anglicky)