Bagrat III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bagrat III.
Bagrat III Unifier (crop).png
Narození 960
Kutaisi
Úmrtí 7. května 1014 (ve věku 53–54 let)
Místo pohřbení Bedia Cathedral
Děti George I of Georgia
Basil of Khakhuli
Rodiče Gurgen of Georgia a Gurandukht of Abkhazia
Funkce King of Abkhazia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bagrat III. (960, Kutaisi - 7. květen 1014, Panaskerti) byl gruzínský král. Sjednotil většinu gruzínských území v nezávislý stát a lze ho tak považovat za prvního krále Gruzínského království.[1]

Byl synem krále Kartli Gurgena a královny Guranducht. V Kartli se ujal vlády roku 975. Roku 978 se stal králem Abcházie (jakožto legitimní následník a synovec krále Theodosia III.). Roku 1001 připojil Tao-Klarjeti, v letech 1008-1010 knížectví Kacheti a Hereti. Tím bylo dokončeno sjednocení Gruzie, hlavním městem státu se stalo Kutaisi. Nepodařilo se mu pouze vyrvat některá tradiční gruzínská území z moci Byzantské říše. V závěru své vlády uzavřel strategické spojenectví s arménským králem Gagikem I.

Souběžně s expanzí byl Bagrat III. schopen se utkávat s domácími odbojnými šlechtici, v 80. letech potlačil vzpouru Kavtara Tbeliho, roku 989 pak Rati Bagvašiho.

Nechal vystavět katedrály v Bedii, Bagratu a Nikorcmindě, které jsou ukázkou vrcholné gruzínské středověké architektury. V bedijské katedrále byl i pohřben. Zemřel v pevnosti Panaskerti.

Jeho nástupcem se stal jeho syn Giorgi I.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://encyklopedie.vseved.cz/Bagrat+III.
  2. https://books.google.cz/books?id=JNNQCgAAQBAJ&pg=PA160&lpg=PA160&dq=Bagrat+III.&source=bl&ots=y8IFCR76Wz&sig=1rg6TJmtcGhgjmpJaOEX6bqcxAU&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjyzI-dk_rMAhVGVRQKHf7dAhw4ChDoAQhAMAo#v=onepage&q=Bagrat%20III.&f=false

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]