Axel Lindahl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Axel Lindahl
Axel Theodor Lindahl.jpg
Narození 27. července 1841
Mariestads
Úmrtí 11. prosince 1906 (ve věku 65 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10688814
Povolání fotograf
Příbuzní Fritiof Lindahl a Robert Lindahl (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Axel Lindahl: Roubený kostel, Lom
Axel Lindahl: Obyvatelé východního Telemarku, 1880-90

Axel Theodor Lindahl (1841 Mariestad Švédsko - 1906) byl švédský fotograf známý svými průkopnickými fotografiemi norské krajiny.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mariestadu v jihozápadním Švédsku. Se svým bratrem Udem v roce 1865 otevřel vlastní fotoateliér ve městě Uddevalla a během jednoho roku své snímky vystavoval v muzeu. Asi v roce 1867 přestěhoval svou firmu do Göteborgu. Tehdy rozšířil svůj zájem o fotografování krajiny, zejména se zaměřil na západní pobřeží Švédska, pak se odstěhoval do Norska. V roce 1883 prodal svůj podíl ve švédském fotografickém studiu a výhradně se komerčně věnoval norské krajině. Úzce spolupracoval s vydavatelskou společností Rich. Andvord.

Krajinářská fotografie zaujímá v norské fotografii významnou pozici, zapustila zde kořeny okolo roku 1860. Za jednoho z prvních krajinářů se považuje Marcus Selmer, ale nejsystematičtější úsilí cestování a fotografování krajiny věnovali Knud Knudsen a Axel Lindahl. Na rozdíl od mnoha svých současných fotografů, kteří zdůrazňovali dramatický charakter norské krajiny, Lindahl hledal především harmonii a estetiku.

Zůstal aktivní po celou druhou polovinu 19. století a pořídil více než 3500 negativních desek. Ty získal Anders Beer Wilse, pak vystřídaly několik dalších majitelů až se dostaly k norské vládě, která je v roce 1991 umístila do archivu Norského lidového muzea v Oslu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]