Axel Lindahl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Axel Lindahl
Axel Theodor Lindahl.jpg
Narození27. července 1841
Mariestads
Úmrtí11. prosince 1906 (ve věku 65 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10688814
Povolánífotograf
PříbuzníFritiof Lindahl a Robert Lindahl (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Axel Lindahl: Roubený kostel, Lom
Axel Lindahl: Obyvatelé východního Telemarku, 1880-90

Axel Theodor Lindahl (1841 Mariestad Švédsko - 1906) byl švédský fotograf známý svými průkopnickými fotografiemi norské krajiny.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mariestadu v jihozápadním Švédsku. Se svým bratrem Udem v roce 1865 otevřel vlastní fotoateliér ve městě Uddevalla a během jednoho roku své snímky vystavoval v muzeu. Asi v roce 1867 přestěhoval svou firmu do Göteborgu. Tehdy rozšířil svůj zájem o fotografování krajiny, zejména se zaměřil na západní pobřeží Švédska, pak se odstěhoval do Norska. V roce 1883 prodal svůj podíl ve švédském fotografickém studiu a výhradně se komerčně věnoval norské krajině. Úzce spolupracoval s vydavatelskou společností Rich. Andvord.

Krajinářská fotografie zaujímá v norské fotografii významnou pozici, zapustila zde kořeny okolo roku 1860. Za jednoho z prvních krajinářů se považuje Marcus Selmer, ale nejsystematičtější úsilí cestování a fotografování krajiny věnovali Knud Knudsen a Axel Lindahl. Na rozdíl od mnoha svých současných fotografů, kteří zdůrazňovali dramatický charakter norské krajiny, Lindahl hledal především harmonii a estetiku.

Zůstal aktivní po celou druhou polovinu 19. století a pořídil více než 3500 negativních desek. Ty získal Anders Beer Wilse, pak vystřídaly několik dalších majitelů až se dostaly k norské vládě, která je v roce 1991 umístila do archivu Norského lidového muzea v Oslu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]