Andrew Joseph Russell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Andrew Joseph Russel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrew Joseph Russell
Andrew Joseph Russell 1863.jpg
Narození 20. března 1829
Walpole
Úmrtí 22. září 1902 (ve věku 73 let) nebo 20. září 1902 (ve věku 73 let)
Brooklyn
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Andrew Joseph Russell: Oslava spojení dvou kolejí v Promontory Summit v Utahu 10. května 1869
Andrew Joseph Russell: Konfederační mrtví za kamennou zdí po bitvě Chancellorsville v květnu 1863

Andrew Joseph Russell (20. března 1830, New Hampshire - 22. září 1902) byl americký fotograf působící v 19. století jako reportážní fotograf a dokumentarista v občanské válce a pro společnost Union Pacific Railroad.[1] Russell byl oficiálním fotografem východní poloviny První transkontinentální železnice. Jeho nejznámější fotografie ukazuje spojení dvou kolejí v Promontory Summit v Utahu 10. května 1869.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Andrew Joseph Russell se narodil v New Hampshire v roce 1830, později se odstěhoval do New Yorku. Začal studovat malířství a později se nechal dobrovolně zapsat do armády v občanské válce. Tam byl přidělen do oddílu United States Military Railroad Construction Corps, z části také proto, že jeho rodinná historie obsahovala stavby kanálů a železničních staveb. V této roli fotografoval především dopravu předmětů pro Unii, ale byl zčásti zodpovědný za fotografie, které prodávala a distribuovala firma Mathewa Bradyho Mathew Brady Studios zájemcům o historii a grafiku. Jedním z takových snímků byla například fotografie s názvem Konfederační mrtví za kamennou zdí (Confederate dead Behind the Stone Wall) po bitvě u Chancellorsville v květnu 1863.

Po skončení občanské války byl Russell pověřen železniční společností Union Pacific Railway Company, aby dokumentoval důležité události konstrukce východní části transkontinentální železnice. Zatímco je možná nejvíce slavný svým ikonickým obrazem zatlučení zlatého (posledního) hřebu na Promontory Point v Utahu, jeho album Sun Pictures of Rocky Mountain Scenery zahrnuje často velkolepé snímky z technologie stavby železnice, která byla položena napříč pustinou amerického Západu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANDREW J. RUSSELL STEREOGRAPH CATALOG [online]. [cit. 2006-06-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]