Alexander McDonnell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander McDonnell
Narození22. května 1798
Belfast
Úmrtí14. září 1835 (ve věku 37 let)
Londýn
Příčina úmrtínefritida
Místo pohřbeníKensal Green
BydlištěBelfast
Povoláníšachista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexander McDonnell, někdy uváděno MacDonnell či Mac Donnell, (22. května 1798, Belfast- 14. září 1835, Londýn) byl irský šachový mistr, jeden z nejsilnějších šachistů své doby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alexander McDonnell byl žákem Williama Lewise a zvláště po vítězství nad Williamem Fraserem'1 v Londýně v roce 1831 v poměru 3:1 (=1)[1] byl považován za nejsilnějšího hráče v Anglii. Je připomínám především v souvislosti se sérií šesti zápasů,hraných roku 1834 proti nejsilnějšímu francouzskému šachistovi své doby, La Bourdonnaisovi.[2] V této sérii, ve které šlo v podstatě o neoficiální titul nejlepšího hráče Evropy (a prakticky i světa[2]) McDonnell celkově prohrál, ale podobně jako jeho soupeř vytvořil během zápasu řadu teoretických novinek a zajímavých partií.

Zápas se odehrál roku 1834 v Londýně ve Westmisterském šachovém klubu (Westminster Chess Club) a trval přes čtyři měsíce Začal v červnu a skončil po odehrání osmdesáti pěti partií až v říjnu (jde o nejdelší zápas v šachové historii). Hrálo se denně kromě nedělí, každá partie začala přesně v poledne a pokud neskončila do šesti (zcela výjimečně do sedmi) hodin, byla přerušena a pokračovalo se v ní příští den. Pro jednotlivé partie nebyl určen žádný časový limit a McDonnell pravidelně nad některými tahy přemýšlel i přes hodinu. Proto La Bourdonnais mezi tahy odcházel do vedlejší místnosti, kde hrál se zájemci rychlé šachové partie o finanční sázky a vydělal si tak peníze navíc.

Zápas mezi Labourdonnaisem a McDonnellem byl také první šachovou událostí v historii, kterou mohla veřejnost sledovat prostřednictvím tisku. Po skončení série byla pak dokonce vydána i kniha, obsahující vybrané partie zápasu, které obětavě zapsal letitý sekretář Westmisterského klubu William Greenwood Walker (zemřel roku 1834 bezprostředně po ukončení zápasu).

Celkového skóre 45:27 (=13) ve prospěch La Bourdonnaise bylo dosaženo v šesti kratších, bezprostředně po sobě následujících zápasech o nestejném počtu partií, nichž La Bourdonnais vyhrál první 16:5 (=4), třetí 6:5 (=1), čtvrtý 8:3 (=7) a pátý 7:4 (=1) a McDonell druhý 5:4 a šestý rovněž 5:4. V partiích druhého zápasu, který La Bourdonnais prohrál, hrál McDonnell tzv. Evansův gambit, který jeho soupeř vůbec neznal. Výsledek šestého zápasu vyzněl sice také v McDonnellův prospěch, ale ve skutečnosti musela být celá série přerušena, protože obchodní záležitosti vyžadovali La Bourdonnaisovu přítomnost v Paříži. La Bourdonnais chtěl v zápase pokračovat v roce 1835, ale McDonnell, který se prý maratónem partií velmi vyčerpal a oslabil, těžce onemocněl a zemřel.

Vybrané partie[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • 1 William Fraser, přední anglický hráč první poloviny 19. století (bližší údaje nebyly zjištěny)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://xoomer.alice.it/cserica/scacchi/storiascacchi/matches/fino1849.htm
  2. a b VESELÝ, Jiří; KALENDOVSKÝ, Jan; FORMÁNEK, Bedrich. Malá encyklopedie šachu. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. 430 s.  , heslo Mac Donnell Alexander

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]