Agaué

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agaué
Manžel(ka) Echión (Téby)
Lycotherses
Děti Pentheus
Epirus
Rodiče Kadmos a Harmonia
Příbuzní Ínó, Autonoé, Semelé a Polydóros (sourozenci)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ48808671 (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Agaué (řecky Αγαύη, Agaué; latinsky Agave) byla v řecké mytologii dcera thébského krále Kadma a jeho manželky Harmonie. Jejím manželem byl Echíón. Podle některých zdrojů podle ní získala své jméno rostlina agáve.[1]

Její syn, thébský král Pentheus, nenáviděl boha vína Dionýsa, kdežto Agaué právě naopak Dionýsa ctila. Když na jedné velké slavnosti bůh pozval thébské ženy, aby se s ním radovaly, rozjařily se tak, že v extázi začaly trhat na kusy dobytek a poté se obrátily proti svému králi Pentheovi, zabily ho a Agaué osobně mu srazila hlavu, kterou prý potom přinesla do města.

Podle jiné verze však Agaué v euforii zabila svého syna proto, že byl nepřítelem radosti, kterou Dionýsův nápoj – víno – přinášel lidem. Pentheus byl mrzout, žádné radosti nevyhledával, víno a radovánky považoval za věci, které lidi vytrhují a odvádějí od práce nebo od vážných povinností jako jsou třeba války.

Jiná postava[editovat | editovat zdroj]

V mýtech se vyskytuje ještě jiná Agaué, jedna z Néreidek (mořských víl). Tato Agaué byla prý „úžasně krásná“, ale větší úlohu nehrála.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]