Adresářová služba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Adresářová služba je v softwarovém inženýrství aplikace shromažďující a poskytující informace o pojmenovaných objektech, ke kterým bývá intenzivně přistupováno, ale mění se jen zřídka. Informace jsou uloženy ve formě atributů hierarchicky pojmenovaných záznamů (DIT), které jsou pro lepší integraci systémů standardizovány. Adresářová služba je často ústřední bezpečnostní komponenta a udržuje odpovídající záznamy pro řízení přístupu (jakým způsobem může někdo operovat s nějakým objektem).

V adresářové službě mohou být udržovány informace například o uživatelích (telefon, e-mail, pracovní zařazení), tiskárnách či počítačích, ke kterým přistupují ostatní systémy skrze síť.

Za předchůdce lze považovat X.500 protokol DAP (Directory Access Protocol) vytvořený v 70. letech 20. stol. v souvislosti s ISO/OSI modelem.

Srovnání s databázemi[editovat | editovat zdroj]

Adresářové služby neposkytují pokročilé databázové techniky, jako jsou transakce nebo udržování integrity. Datový model adresářů není normalizován, např. položka „pracovní telefon“ obsahuje dvě tel. čísla nebo pro zvýšení výkonu mohou být vybraná data uložena duplicitně.

Soudobé adresářové služby[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • LDIF – formát pro výměnu adresářových záznamů