APS-C

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fotoaparát Nikon D70 je typický představiel systému APS-C

Advanced Photo System type-C (APS-C) je označení formátu snímacích čipů používaných v digitálních fotoaparátech.

Snímače těchto velikostí se používají nejčastěji v digitálních zrcadlovkách, bezzrcadlovkách a dálkoměrných fotoaparátech. Velikosti APS-C senzorů se drobně liší, každý výrobce používá trochu odlišné rozměry.

Všechny APS-C snímače jsou mnohem menší než standardní 35 mm filmové políčko, které je velké 36×24 mm. Kvůli tomu se v souvislosti se zařízeními s velikostí snímače APS-C mluví o tzv. „cropu“. Termín se používá zejména v souvislosti s bajonety objektivů, které jsou určeny pro přístroje s 35 mm senzorem. Pouze část fotografie zachycená objektivem se zachytí na menší APS-C snímač. Snímače jsou od velikosti 20,7×13,8 mm do 28,7×19,1 mm, ale typické jsou snímače od Canonu, které mají 22,5×15 mm a 24×16 mm od ostatních výrobců. Každá varianta produkuje mírně odlišný úhel pohledu skrz objektivy se stejnou ohniskovou vzdáleností. Všechny mají ve výsledku mnohem delší ohnisko objektivu v porovnání s použitím s 35 mm filmovým políčkem. Proto všechny firmy vyrábějí množství objektivů navržených pro tyto formáty.

Porovnání s ostatními formáty[editovat | editovat zdroj]

Poměr signálu a šumu na jeden pixel je definován počtem fotonů na pixel a tzv.„čtecím šumem snímače“. Proto tedy nemůže být obrazový šum snímače APS-C přímo porovnáván s menšími nebo většími velikostmi senzorů, protože jeho vlastnost shromažďování světla je do značné míry definována spíše celkovým optickým systémem než samotným snímačem.

Označování výrobců[editovat | editovat zdroj]

Grafika ukazuje relativní velikosti senzorů používaných ve většině digitálních fotoaparátů

Většina výrobců fotoaparátů a objektivů pro APS-C snímače nepoužívá označení APS-C, ale svoje vlastní. Zde je většina, se kterou se lze setkat:

Takto označené objektivy tudíž nelze použít na kinofilmové fotoaparáty a tzv. fullframové digitální fotoaparáty, protože by nepokryly celé pole snímače (filmu) a okraje fotografie by byly černé nebo výrazně ztmavené.

APS-C objektivy[editovat | editovat zdroj]

Canon, Fuji, Nikon, Pentax a Sony vyvinuli objektivy přímo pro těla fotoaparátů s jejich crop faktorem. Zatímco Canon používá faktor 1,6×, ostatní 4 firmy používají 1.5×.

APS-C těla mají menší čip. Pro příklad, 28 mm objektiv je širokoúhlý na tradičním 35 mm filmovém políčku. Ale stejný objektiv na APS-C těle s crop faktorem 1.6× bude ekvivalentem 45 mm na 35 mm filmovém políčku. Několik výrobců třetích stran, jako je Tamron, Tokina a Sigma vyrábějí i širokoúhlé objektivy navržené pro APS-C snímače.

Canon[editovat | editovat zdroj]

Canon vydal řadu objektivů Canon EF-S v roce 2003 spolu se zrcadlovkou Canon 300D. Tyto objektivy mají zadní část objektivu blíže k senzoru. To má několik výhod včetně vyšší světelnosti objektivů a delší ohniskové vzdálenosti (což znamená „větší zoom“). EF-S objektivy jsou kompatibilní s Canon APS-C fotoaparáty vyjma Canon EOS D30, Canon EOS D60, and Canon EOS 10D.

EF-S objektivy nejdou fyzicky nasadit na fullframe fotoaparáty Canon. Později uvedla firma na trh řadu objektivů EF-M, pro řadu fotoaparátů EOS M, což jsou bezzrcadlovky s výměnnými objektivy. EF-M objektivy nejdou nasadit na zrcadlovky Canon. EF-M objektivy jsou mnohem blíže ke snímači než fullframe fotoaparáty (EF) Canon i APS-C fotoaparáty (EF-S).

Nikon[editovat | editovat zdroj]

Nikon vyrábí DX objektivy pro jejich APS-C fotoaparáty. Ty jsou kompatibilní se všemi Nikon zrcadlovkami vyrobenými od roku 1977. Objektivy této řady s krátkou ohniskovou vzdálenosti trpí na vinětaci, když jsou nasazeny na filmové fotoaparáty, ale objektivy s delší ohniskovou vzdáleností jsou většinou použitelné. Když jsou objektivy nasazeny na fullframe fotoaparáty Nikon FX, tělo fotoaparátu se automaticky přepne a ořízne obraz na velikost DX. Toto lze změnit v nastavení.

Sony[editovat | editovat zdroj]

Sony má dvě řady objektivů pro jejich APS-C fotoaparáty. DT pro fotoaparáty s bajonetem A-mount, což jsou zrcadlovky a α SLT pro bezzrcadlovky s bajonetem E-mount. DT objektivy jsou kompatibilní s jakoukoli A-mount zrcadlovkou, ale jsou vyrobeny převážně pro fotoaparáty DSLR-A100 až A700, Konica Minolta 5D a 7D a APS-C fotoaparát Alpha SLTs. DT objektivy jsou kompatibilní i s fullframe fotoaparáty jako je DSLR-A850, DSLR-900 nebo SLT-199 v crop módu.

E-mount objektivy jsou kompatibilní se všemi APS-C MILCs, od NEX-3, NEX-5 až po současné a3000, a5100 a6500.Také jdou nasadit na fullframe bezzrcadlovky, jako je A7R II, také v crop módu.

Sony vyrábí také objektivy s označením FE, s bajonetem E-mount, které jsou vyrobeny tak, aby pokryly celý fullframe čip.

Crop faktor (faktor ořezu)[editovat | editovat zdroj]

Ohnisková vzdálenost objektivů je většinou uváděna ve vztahu k velikosti kinofilmového políčka (36 × 24 mm). Většina dnes nabízených digitálních fotoaparátů má ovšem menší snímač, a je tudíž nutné fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobit podle toho, jak je daný snímač velký. To, kolika je nutné násobit, udává právě crop faktor.

Související články[editovat | editovat zdroj]