Přeskočit na obsah

Filtrování zpráv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Filtrování zpráv je proces zpracování e-mailových zpráv za účelem jejich organizace dle zadaných kritérií. Nejčastěji se jedná o automatické zpracování příchozích zpráv, ale termín se vztahuje i na zákrok člověka spolu s anti-spamovými technikami stejně jako na odchozí e-maily.

Vstupem softwaru pro filtrování zpráv je e-mail. Software poté buď doručí zprávu do uživatelovy schránky nezměněnou, přesměruje zprávu na jiné místo nebo dokonce e-mail zahodí. Některé filtry jsou schopny během zpracování zprávu i upravit.

Důvod filtrování zpráv

Obvyklé využití e-mailových filtrů spočívá v organizaci příchozích e-mailů a odstraňování spamů a počítačových virů. Občas se využívá i k vyšetřování odchozích e-mailů v některých společnostech, aby bylo zajištěno, že zaměstnanci splňují příslušná práva. Uživatelé mohou také využít e-mailového filtru pro upřednostnění zpráv a zařazení zpráv do složek podle předmětu nebo jiných kritérií.

Metody

E-mailové filtry mohou být nainstalovány uživatelem buď jako oddělené programy nebo jako část jejich e-mailových klientů. V e-mailových klientech si mohou uživatelé „ručně“ vytvořit filtry, které potom automaticky filtrují zprávy dle zadaných kritérií. Většina e-mailových klientů má také automatický spamový filtr. Poskytovatelé internetového připojení mohou také mít nainstalované e-mailové filtry v jejich programech pro přenos e-mailů jako službu pro všechny své zákazníky. Vzhledem k rostoucímu počtu podvodných webových sítí poskytovatelé filtrují URL v e-mailových zprávách k odstranění nebezpečných odkazů dříve, než na ně uživatelé kliknou. Společnosti často používají filtry, aby ochránili zaměstnance a jejich informační technologie.

Příchozí a odchozí filtrování

E-mailové filtry mohou zpracovávat příchozí a odchozí e-mailový provoz. Filtrování příchozích e-mailů zahrnuje prověřování zpráv z internetu adresovaných chráněným uživatelům nebo legální ukládání dat za účelem analýzy či evidence. Filtrování odchozích e-mailů zahrnuje opak – prozkoumávání e-mailových zpráv lokálních uživatelů předtím, než mohou být potenciálně škodlivé zprávy odeslaný ostatním uživatelům internetu. [1] Jedna z metod filtrování odchozích e-mailů běžně používána poskytovately internetu je Transparent SMTP proxy, ve které je e-mailový provoz zadržen a filtrován skrze transparentní proxy uvnitř sítě. Odchozí filtrování má také uplatnění na e-mailovém serveru. Mnoho společností používá technologii pro prevenci úniku dat v jejich e-mailových serverech pro odchozí poštu k předejití úniku citlivých informací skrze e-mail.

Úprava dle požadavků

E-mailové filtry mají různé stupně konfigurovatelnosti. Někdy se rozhodují na základě regulárních výrazů. V jiných případech jsou používána klíčová slova v těle zprávy nebo třeba e-mailové adresy odesílatele zprávy. Některé pokročilejší filtry, částečně anti-spamové filtry, používají techniky pro statistické klasifikace dokumentů jako např. naivní Bayesovský klasifikátor. Může být použito i filtrování obrázků, které používá algoritmy komplexní analýzy obrázků pro detekování odstínů pleti a specifických částí těla asociovaných s obrázky pro dospělé (pornografické obrázky).

Související články

Reference

  1. ZONK. How Pervasive is ISP Outbound Email Filtering? [online]. Slashdot.org [cit. 2011-09-15]. Dostupné online. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Email filtering na anglické Wikipedii.