Únik plynu ve Východoslovenských železárnách
Únik plynu, který nastal ve Východoslovenských železárnách 27. října 1995 v důsledku výbuchu při práci na potrubí, vyústil v 11 mrtvých a vícero doživotně postižených obětí, které měl na svědomí uniklý oxid uhelnatý.
Příčiny a průběh nehody
[editovat | editovat zdroj]Prvotní příčinou havárie bylo hrubé porušení bezpečnostních předpisů zaměstnanci, kteří zahájili práci na potrubí vysokopecního plynu bez předchozího provedení testů na složení zbytkového plynu[pozn. 1]. Vzorky byly odebrány až během práce a při jejich rozboru byly prokázány nadlimitní koncentrace výbušných složek. K výbuchu však došlo dříve (cca v 9:00), než mohli být zaměstnanci pracující na potrubí laboratoří o nebezpečí informováni.[1]
V důsledku výbuchu došlo k masívnímu úniku plynů z potrubí, včetně velkého množství oxidu uhelnatého. Následoval řetězec katastrofálních selhání managementu podniku, který havárii podcenil a snažil se ji ututlat a bagatelizovat (údajně ve snaze utajit ji před důležitou zahraniční delegací), takže nejenže patřičně neinformoval státní orgány a okolní sídla, ale dokonce ani neevakuoval areál a nechal zaměstnance dál normálně pracovat. Rovněž byla zvolena chybná metoda opravy potrubí, což prodloužilo dobu úniku plynů z něj.
Zpočátku byl ještě důsledek výše zmíněných chyb tlumen větrným počasím, ovšem později nastoupila inverze, která způsobila pokles smrtícího plynu k zemi, kde se začal koncentrovat a trávit lidi.[1] První zprávy o otravách osob pracujících v blízkosti havárie se začaly objevovat kolem 15:30. Příkaz k opuštění pracoviště byl vydán až před 21:00. K svolání krozového štábu došlo v nočních hodinách, přibližně v 2:30 byla zahájena evakuace blízké obce Veľká Ida.[2]
Následky
[editovat | editovat zdroj]V nemocnicích bylo ošetřeno přes 300 osob, 21 z nich muselo být hospitalizováno.[2] Celkem zemřelo 11 lidí[pozn. 2] (dle některých zdrojů dokonce třináct), další z velké skupiny otrávených si odnesli doživotní následky.
V roce 1996 bylo z tragédie obviněno 5 lidí. Souzeny však byly jen 2 osoby, na ostatní se vztahovala amnestie prezidenta Rudolfa Schustera. Trest (podmíněný) byl udělen pouze řediteli závodu Energetika.
Ohlasy
[editovat | editovat zdroj]Katastrofě byl věnován jeden z dílů seriálu Najväčšie tragédie Slovenska.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámky
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b BEJDA, Róbert. Včera uplynulo od naväčšej tragédie v dejinách Východoslovenských železiarní 10 rokov. Korzár Košice [online]. SME, 2005-11-04 [cit. 2021-11-08]. Dostupné online.
- ↑ a b Tragická nehoda v košických železiarňach si pred 24 rokmi vyžiadala 11 obetí. sme.sk [online]. 2019-10-27 [cit. 2024-06-18]. Dostupné online. (slovensky)