Čajová svíčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Čajová svíčka je menší svíčka v kalíšku. Kalíšek bývá nejčastěji z hliníku, řidčeji z jiných kovů nebo skla. Pojmenování souvisí s původním účelem. Tím bylo udržování například teplého čaje v konvici na nahřívacím vařiči. Kromě původního účelu se používají do svícnů, luceren, solných lamp, aromalamp ke svícení i ohřevu a odpařování tekutin (vonných olejů). Čajové svíčky jsou jednoznačně určeny do interiérů, avšak ve velkém (pro svoji nízkou cenu a snadnou dostupnost) se používají i v exteriéru při různých spontánních akcích, manifestacích, u pomníků apod.

Kvalitní čajové svíčky[editovat | editovat zdroj]

Jsou vyrobeny z čištěného tvrdého parafínu bez přísad, s minimálním obsahem oleje. Při hoření produkují minimální množství sazí.


Velikosti a doba hoření[editovat | editovat zdroj]

čajové svíčky lisované v hliníkovém kalíšku

V České republice jsou nejvíce používané čajové svíčky těchto velikostí 39x16,6---14g hoření 3,5h - 4,5h 39x24,5---22g hoření 6h - 8h Délka hoření při stejné gramáži závisí na tloušťce použitého knotu. Vyrábějí se také jiné gramáže čajových svíček v rozmezí zhruba od 5g do 50g.

Varianty čajových svíček[editovat | editovat zdroj]

čajové svíčky barevné nalévané ve skleněném kalíšku
  • podle způsobu výroby jsou buď lisované, lisováním zdobené, nalévané nebo lisované dolévané
  • podle použitých přísad mohou být barvené, aromatizované, dozdobované.
  • podle užitého kalíšku je můžeme rozdělit na čajové svíčky ve skle, v hliníkovém kalíšku a náhradní náplně - čajové svíčky bez kalíšku.