Čínská dáma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čínská dáma
Halma-Spielfeld.jpg
Počet hráčů2 až 4, nebo 6
Doporučený věk7
Délka hry10 - 30
Rok vydání1880
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čínská dáma (maďarsky Csillaghalma; anglicky Chinese checkers) je strategická desková hra určená pro 2 až 6 hráčů. Jedná se o variantu hry halma. Cílem hry je přemístit všechny své figurky do protilehlého cípu hvězdy.

Hrací plán trojúhelníkové čínské halmy pro 3 nebo 6 hráčů

Každý hráč má svou sadu - barvu figurek. Při dvou hráčích stojí figurky v základní pozici proti sobě (oba hrači hrají třeba na červeném poli), při třech má každý hráč jednu barvu pole, při čtyřech jako 2 a 2 hráči proti sobě najedou (jedna barva polí se vynechá). Při šesti hráčích (obsazena všechna pole) či čtyřech hráčích se krajní figurky vynechají (v místě střetu dvou barev polí nelze mít dvě figurky).

Tah se provádí figurkou pouze do boku nebo šikmo vpřed - ve směru hry k protějšímu rohu. Buď hráč posune figurku o 1 pole (pokud je sousední pole volné), nebo může svůj přesun figurek zrychlit přeskokem přes jinou figurku (sousedovu či vlastní) - tedy o 2 pole podobně jako dáma. Tento přeskok se dá i řetězit, provést i 6 přeskoků a různými směry provést tah, ovšem nikdy ne zpět.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]