Fotbalový záložník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Záložník (fotbal))

Záložník (také nazývaný středopolař nebo cizím slovem halv) je fotbalista hrající převážně uprostřed fotbalového hřiště a plnící útočné i obranné povinnosti. Může být ovšem zaměřený pouze na jednu z těchto činností. Ve fotbalovém týmu hraje podle rozestavení 3 až 6 záložníků, avšak nejčastěji zde bývají 4 či 5. Záložník v sobě skrývá mnoho a mnoho variací, buď dle pozice, role, náplně hry, apod. Záložníky lze rozdělit na několik hlavních skupin, které lze následně dále dělit.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy fotbalová hra dostávala více a více organizované prvky se ustavil pojem záložníka, jako hráče, který ve střední zóně vypomáhal obraně, a míče přesně distribuoval spoluhráčům v útoku. Takovíto hráči nebyli v týmu více než tři (záleželo na rozestavení). Postupem času se hlouběji do pole zatahovali další hráči, jako spojky (původně součást útočné pětice). Například tzv. systém WM (50. léta). V 60. letech se zase v rozestavení 4-2-4 pohybovali uprostřed dva záložníci, kteří určovali ráz celé hry, a od této doby se na střed pole začal klást větší důraz.

Střední záložníci[editovat | editovat zdroj]

Defenzivní záložník[editovat | editovat zdroj]

Tímto termínem označujeme záložníka hluboce zataženého, jehož hlavní úkoly jsou obranného charakteru. Na fotbalových trávnících však vídáme jak defenzivní záložníky, kteří drží klíčový prostor před vlastní obrannou řadou (štítový záložník) a příliš se nevzdalují z pozice, tak agresivní hráče, kteří nahánějí hráče s míčem hluboko na polovinu soupeře. Defenzivní záložník však nemusí rezignovat na podporu útoku. Známe případy, kdy záložník z hloubi pole dlouhými přihrávkami diriguje hru celého týmu. Takovýmto hráčem je třeba Andrea Pirlo. Jiní defenzivní záložníci i přes velkou fyzickou sílu znamenají i přímé nebezpečí v obranné třetině soupeře.

Ofenzivní záložník[editovat | editovat zdroj]

Útočné neboli ofenzivní záložníky (anglicky „attacking midfielder“, zkratka AM) je možno rozdělit na křídla (anglicky „winger“, zkratky LW - „left winger“, RW - „right winger“ nebo LM - „left midfielder“, RM - „right midfielder“) a střední záložníky (anglicky „central midfielder“, zkratka CM). Všichni ovšem musí zvládat tvořit hru, centrovat a střílet ze střední vzdálenosti. Ve fotbalovém týmu jsou 2-4 dle rozestavení.

Krajní záložníci[editovat | editovat zdroj]

Vznikli zatažením původních křídelních útočníků, které bylo způsobeno taktickým důrazem na mezihru uprostřed hřiště. Jejich role se i tak velmi liší, a můžeme je dále dělit. I zde je velká variabilita. Od záložníka suplujícího úlohu krajních beků s ofenzivními úkoly až po útočně laděného záložníka, který je k nerozeznání od křídelního útočníka.

Obranný záložník[editovat | editovat zdroj]

Obrannému neboli defenzivnímu záložníkovi (anglicky „defensive midfielder“, zkratka DM) se také někdy říká štít. Plní úlohu bořiče, narušuje rozehrávku soupeře a měl by umět rychle rozehrát a vystřelit z dálky. V týmu jsou obvykle jeden až dva obranní záložníci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]