Strašidelné údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Tajemný val)
Skočit na: Navigace, Hledání
Závislost lidských emocí při vnímání robota s proměnlivou mírou antropomorfismu. Osa x představuje míru antropomorfismu od zcela nehumanoidní bytosti po bytost nerozeznatelnou od člověka, osa y zachycuje míru emocí při vnímání takové bytosti lidmi. V počátku je neutrální, směrem nahoru rostou pozitivní a směrem dolů negativní emoce.

Strašidelné údolí (anglicky uncanny valley) je oblast na pomyslném grafu závislosti polarity lidských emocí při vnímání robotů podle jejich dokonalosti resp. míry podobnosti s člověkem (antropomorfismu). Míra kladných emocí při vnímání postupně lépe a lépe antropomorfizované bytosti zpočátku stoupá, ale nepředstavuje prostou funkci – od určité míry antropomorfismu klesá až k negativním emocím, aby těsně před metou dokonalé antropomorfizace opět stoupla k maximu. Interval v míře antropomorfismu, jímž obdařeného robota člověk vnímá odpudivě, se nazývá strašidelné údolí.

Tuto teorii vytvořil v raných 70. letech japonský robotik Masahiro Mori. Jiní robotici ji ale zpochybnili a v současnosti není prokázaná její pravdivost ani nepravdivost.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]