Medicínsko-průmyslový komplex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Medicínsko-průmyslový komplex je termín popisující mechanismus, prostřednictvím kterého farmaceutické firmy v součinnosti se zdravotnickými zařízeními budují u veřejnosti a potenciálních pacientů prostředí příznivé ke zvýšenému používání léků (např. analgetik, antidepresiv, doplňkových léčiv, majících minoritní vliv na zdraví pacienta) a využívání služeb ve zdravotnictví. Medicínsko-průmyslový komplex popisuje střetu zájmů ve zdravotnictví.

Podle teorií, které o medicínsko-průmyslovém komplexu hovoří, jde o metody, které stimulují používání léků (masívní reklamní kampaně, nabízení úplatků lékařům za podporu léčiv určité značky, …). Motivem je pak zvýšení zisků farmaceutických firem i zdravotnických zařízení.

Termín medicínsko-průmyslového komplexu se cituje též v souvislosti s prostředím volného trhu a privatizovaného zdravotnictví a má být důsledkem aplikace tržního chování těchto ekonomických subjektů na oblast zdravotnictví, nebo, v konečném důsledku, snahy farmaceutických firem maximalizovat zisky za cenu nadměrného předepisování léků či farmaceutických přípravků, s potenciálními dlouhodobými škodlivými účinky na zdraví pacientů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOMÁREK, Stanislav. Spasení těla: Moc, nemoc a psychosomatika. Praha: Mladá Fronta, (1. vydání), září 2005. ISBN 80-204-1287-5. Kapitola Medicínsko - průmyslový komplex, s. 107–117. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]