Mailchimp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z MailChimp)
Mailchimp
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení2001
ZakladatelBen Chestnut
Adresa sídlaPonce City Market, Spojené státy americké
Klíčoví lidéBen Chestnut
Charakteristika firmy
MajitelIntuit
Identifikátory
Oficiální webmailchimp.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mailchimp je online služba, která uživatelům umožňuje jednak odesílat newslettery, jednak je také navrhnout. Dále poskytuje například možnost sdílení na sociálních sítích a sledování dosahované úspěšnosti. V základní verzi je Mailchimp bezplatný online nástroj, jehož primární funkcí je hromadné rozesílání e-mailů.

Jde o komplexní marketingový nástroj, který umožní propagovat služby, výrobky a další věci, kterými se uživatel zabývá. Nejedná se pouze o rozesílání e-mailům, ale Mailchimp poskytuje mnohem komplexnější řešení, a to od vytváření a údržby seznamů vašich odběratelů přes lehce zvládnutelné stylování formulářů. Díky Mailchimpu lze lehce vytvořit profesionálně vypadající e-mail i s kontrolou kompletní statistiky.

Historie a vývoj[editovat | editovat zdroj]

První Mailchimp byl vytvořen asi v roce 2001. Společnost, která jej začala používat jako první, jej prvně brala jako vedlejší projekt, který byl financován různými interneto-vývojovými zakázkami.

V současné době se jedná o přední světovou e-mailovou marketingovou platformu. Zakládající společnost momentálně rozesílá více než miliardu takových e-mailů denně, k tomu je nutné si připočíst další společnosti, které tento nástroj využívají a musí být každému jasné, že se jedná o velmi hojně využívaný marketingový nástroj. Technologie byla vytvořena tak, aby ji mohli používat i malé a střední podniky. Mailchimp je neustále inovován a vytváří nové produkty, které umožňují růst všem společnostem, které jej používají.[1]

Používání[editovat | editovat zdroj]

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Protože se opravdu jedná o velice komplexní nástroj, je ideální si ho prvně projít, proklikat se jím, popřípadě si třeba pročíst odborné publikace, které jsou nabízeny k prostudování. Díky tomu bude snazší samotné používání v praxi a navíc se uživatelé dozví základy hromadného posílání newsletterů a e-mailů.[2]

Práce s Mailchimpem[editovat | editovat zdroj]

Ihned po registraci a přihlášení má uživatel možnost vytvořit nový seznam kontaktů anebo spustit novou kampaň.[2]

Tvorba newsletteru[editovat | editovat zdroj]

Tvorba newsletteru je poměrně snadná. Jakmile uživatel klikne na položku „Campaigns“ a nemá ještě žádný newsletter vytvořený, je zde k dispozici volba „Create template“ a na výběr je hned ze tří možností.

 1. První z možností je volba template newsletteru dle rozložení jednotlivých sloupců textu, jedná se o „Basic template“.
 2. Dále je na výběr z takzvaných předdefinovaných template, které jsou řazeny dle různých kategorií, jako jsou: Art, Birthday, Coupons, Ecomerce, Educations a Events.
 3. Pokud si nevyberete v kategorii „Basic“ ani „Predesigned“, k dispozici je ještě třetí možnost a to naimportovat kompletní newsletter zhotovený v některém z externích html editorů. Import probíhá velice snadno přes ZIP archiv kompletního newsletteru.[2]

Hlavní stránka[editovat | editovat zdroj]

Na hlavní stránce jsou k dispozici tyto sekce:

 • Campaigns – v této sekci se nastavují konkrétní rozpracované kampaně.
 • Lists – v této sekci jsou k dispozici kontakty.
 • Reports – v této sekci jsou podrobné statistiky.
 • Autoresponders – v této sekci lze nastavit odesílání e-mailu dle data a času, aniž by uživatel musel být u počítače (Tato služba není dostupná v neplacené verzi).
 • Search – slouží k vyhledávání čehokoliv, co uživatel na svém účtu potřebuje najít.[2]

Pracovní prostředí a práce v něm[editovat | editovat zdroj]

Mailchimp je velmi snadný na samotné ovládání. V prvním kroku je třeba si vytvořit seznam odběratelů. Dále pokud možno ho pojmenovat a přidat adresu, na kterou budou uživatelovy kontakty odpovídat (jméno uživatele, konkrétní údaje a jiné).

Do výše vytvořeného seznamu je pak možnost nahrát odběratele buď ručně anebo automaticky – pomocí importování. Pro import se dá využít velké škály služeb jako například Google Docs, Higrise, Capsule, Salesforce, Zoho a jiné. Jakmile je seznam kontaktů hotový, může uživatel zahájit tvorbu formuláře. Následně ve službě může změnit design, přeložit jej do preferovaného jazyka a pak sdílet, popřípadě pomocí jednoduchého kódu vkládat do webových stránek.

V tomto momentě může uživatel odstartovat takzvanou „campaign“, což je odesílání e-mailů. V prvním kroku je potřeba vybrat samotný seznam odběratelů (nebo jen část seznamu), kterým chce uživatel e-mail odeslat. Mail je nutné nějak pojmenovat, napsat jeho předmět, dodat odesílatele a připravit jeho design. Mailchimp nabízí velkou škálu profesionálně vypadajících šablon, které je třeba pouze naplnit obsahem.

Statistika[editovat | editovat zdroj]

Mailchimp má velmi podrobné statistiky, je tedy možné se dozvědět, kolik uživatelů newsletter otevřelo a kolik lidí kliklo na konkrétní blok. Ve statistice lze najít jak open rate, tak click rate, s podrobnostmi jako je čas, datum a místo, kde byl newsletter otevřen a rating jednotlivých prokliků.

Součástí nabízených statistik jsou:

 • Podrobnosti, který článek uživatele nejvíce zajímal.
 • Který odběratel je nejaktivnější a které newslettery čte nejvíce.
 • Informace, jak je na tom databáze s aktuálními kontakty. Na toto uživatele upozorňuje položka „Bounce rate“. Lze zde také zjistit, které kontakty jsou již „mrtvé“.
 • Mailchimp ve statistikách nabízí také srovnání v podobném oboru, jak si stojíte s průměrnou úspěšností (nejlépe je na tom newsletter společnosti Tchibo).[2]

Cenová politika[editovat | editovat zdroj]

V základní verzi je nástroj zcela zdarma. Pokud uživatelův mailing obsahuje maximálně do 2 000 adres a nemá v plánu měsíčně odeslat více než 10 000 e-mailů, je pro něj základní verze dostačující. Přičemž denně lze maximálně rozeslat 2 000 e-mailů. Pokud jde o placené verze, uživatel si může vybrat takovou, která mu bude sedět do počtu e-mailů, které měsíčně odesílá. Platit se rovněž dá dle toho, kolik e-mailů uživatel odešle.

Hlavní výhody služby[editovat | editovat zdroj]

 • Mailchimp účet může spravovat více osob najednou.
 • Na rozdíl od většiny osobních emailových klientů lze z Mailchimpu poslat najednou neomezený počet emailů a nebudou považovány za spam.[3]
 • Český zákon o některých službách informační společnosti (č. 480/2004 Sb.) ukládá povinnost u newsletterů (direct mailů) umožnit příjemci odhlásit se z odběru. Mailchimp automaticky ke každému odeslanému newsletteru přikládá do patičky možnost odhlášení z odběru a chrání tak příjemce před případnými právními problémy.[3]
 • Pomocí Mailchimpu lze během chvilky vytvořit profesionálně vypadající newsletter s různými grafickými prvky a tzv. call-to-action tlačítky (výzva k akci, např. „Kupte teď“, „Mám zájem“ apod.).[3]
 • Tento marketingový nástroj umožňuje vidět, kolik uživatelů a kdo konkrétně z příjemců newsletteru email otevřel, kolik odběratelů v emailů kliklo na nějaký odkaz, případně kolik z nich se z newsletteru odhlásilo apod. Je zde i spousta dalších zajímavých přehledů a statistik.[3]
 • Garance, že Mailchimp dokáže newsletter „protlačit“ přes spamový filtr.[2]
 • Jednoduché ovládání a prostředí Mailchimpu.
 • Mailchimp nabízí velmi přehledné a podrobné statistiky. Nabídne přehledné statistiky jednotlivých kampaní, ale také pro newslettery tak důležité grafy, jako je open rate a click rate v závislosti na čase a místě, kde byl newsletter otevřen.[2]
 • Do 2000 kontaktů a 12 000 mailů měsíčně je tato služba zcela zdarma.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Mailchimp [online]. Mailchimp [cit. 2016-03-27]. Dostupné online. 
 2. a b c d e f g h www.dtpko.cz [online]. www.dtpko.cz [cit. 2016-03-27]. Dostupné online. 
 3. a b c d BIELIK, Olga Mecerová,Marian. www.cloudsluzby.cz [online]. www.cloudsluzby.cz [cit. 2016-03-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-09. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]