Přeskočit na obsah

Lapák tuku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Lapák tuku neboli lapol je odlučovač tuku pro čištění odpadní vody z kuchyní a dalších provozů, kde dochází k produkci vody znečištěné tuky a oleji.[1]

Technický popis

[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o zařízení osazené na kanalizaci, které odlučuje tuky a oleje (na hladině) a kaly (u dna) a tím zabraňuje usazování těchto látek v kanalizačním potrubí, a tím zabraňuje ucpávání kanalizace. Nejjednodušší lapák tuku je jímka s nornými stěnami, kde dojde k velkému snížení rychlosti proudění, ochlazení vody a tím k usazení kalů na dně a tuků a olejů na hladině.
Pro zvýšení účinnosti může být lapák vybaven flotátorem, který vytváří na hladině mastnou flotační pěnu, v níž se zachycují také zemulgované tuky a ostatní kaly.
Dalším přístrojem, který se může uplatnit v lapácích tuku, je mechanický odlučovač tuku. Ten pracuje na základě lepší přilnavosti mastnoty k pevnému povrchu než je přilnavost vody. Na rotující kotouč nebo obíhající pás či provazec se zachycuje mastnota, která je stírána mimo hladinu. Mechanický odlučovač je vhodný zejména pro sběr olejů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]


Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ČSN EN 1825-1 Lapáky tuků – Část 1: Zásady pro navrhování, provádění a zkoušení (pro výrobu lapáků)
  • ČSN EN 1825-2 Lapáky tuků – Část 2: Výběr jmenovitého rozměru, osazování, obsluha a údržba (pro projektování a provoz)