Laminátová plovoucí podlaha
Laminátová plovoucí podlaha je druh relativně tenké (cca 10 mm) podlahové krytiny na bázi dřevovláknité desky. Skládá se z jednotlivých vlysů, které mají na svém boku "zámek", kterým do sebe vzájemně zapadají. Instalace této krytiny je poměrně rychlá, ale vyžaduje velmi rovný povrch. Podlaha se pokládá většinou na vyhlazenou betonovou mazaninu nebo na dřevěné povrchy (prkna nebo OSB desky). Odborníci na projektování pozemních staveb název "plovoucí podlaha" v souvislosti s těmito krytinami kritizují, protože skutečná plovoucí podlaha musí splňovat celou řadu požadavků na tepelnou izolaci, vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost. Odolnější podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné jsou z přímých laminátů tzv. melaminové. U laminátových podlah je možné plovoucí i lepené provedení podlahy.
Výhody
[editovat | editovat zdroj]- stálost barvy a tvaru
- nejsou náročné na údržbu
- odolnost proti otěru
- vysoká odolnost - hodí se do místností s vysokou zátěží
- odolné proti slunečnímu záření
Nevýhody
[editovat | editovat zdroj]- nejsou odolné proti vlhku → nehodí se do místností s vyšším výskytem vody a vlhka (např. koupelna)
- netlumí zvuk
- nelepí se k pokladu
Třídy náročnosti
[editovat | editovat zdroj]Třídy 21, 22, 23 jsou vhodné pro domácí použití a třídy 31, 32, 33 se používají v komerčních prostorách.
Údržba
[editovat | editovat zdroj]Laminátové podlahy nesnesou vlhko, proto je není vhodné umývat vodou. Měly by se používat speciální přípravky, které se hned po aplikaci setřou.
Reference
[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Laminátová plovoucí podlaha na Wikimedia Commons