Přeskočit na obsah

Jednoprůchodový překladač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jednoprůchodový překladač (anglicky one-pass compiler nebo narrow compiler) je v informatice typ překladače, který prochází zdrojový kód programu pouze jednou (na rozdíl od víceprůchodových překladačů). Jednoprůchodové překladače nevytvářejí mezikód.

Jednoprůchodové překladače jsou rychlejší než víceprůchodové, nejsou však schopné generovat tak efektivní programy kvůli svým omezeným možnostem (například optimalizace používají více průchodů kódem). V mnoha programovacích jazycích jsou konstrukce, které kompilaci jediným průchodem znemožňují. Některé programovací jazyky však byly navrženy tak, aby jednoprůchodovou kompilaci umožňovaly. Příkladem jsou dopředné deklarace v jazyce Pascal, které umožňují, aby procedura nebo funkce byla deklarována před svým použitím. Dopředné deklarace umožňují jednoprůchodovému překladači provádět typové kontroly, protože volání procedury, která ještě nebyla deklarována, by bylo hlášeno jako chyba.

 function lichy(n: integer): boolean;
 begin
 if n = 0 then
 lichy := false
 else if n < 0 then
 lichy := sudy(n + 1) { ''chyba při kompilaci: 'sudy' není definováno'' }
 else 
 lichy := sudy(n - 1)
 end;
 
 function sudy(n: integer): boolean;
 begin
 if n = 0 then
 sudy := true
 else if n < 0 then
 sudy := lichy(n + 1)
 else 
 sudy := lichy(n - 1)
 end;

Přidáním dopředné deklarace pro funkci sudy před funkci lichy upozorníme jednoprůchodový překladač, že je v programu později definována sudy.

 function sudy(n: integer): boolean; forward;
 
 function lichy(n: integer): boolean;
 { ''Et cetera....'' }

Související články

[editovat | editovat zdroj]