Lužickosrbská mytologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Berstuk)
Skočit na: Navigace, Hledání

Lužickosrbská mytologie, součást mytologie slovanské, se nedochovala v autentických dobových pramenech. Přesto se však v pozdějších pramenech objevují božstva smyšlená.[1] Nejdříve je Konrádem Bothem v jeho Saské kronice z roku 1492 zmiňován Flins, jenž byl údajně ctěn v oblasti Harzu. V Albinově kronice z roku 1519 se objevuje Jutrobog a v 17. století bohyně Cica. Nejvíce božstev se objevuje v knize Grundtræk til En Nord-Slavisk og Vendisk Gudelære dánského spisovatele Bernharda Severina Ingemanna z roku 1824. Kromě autentických i smyšlených slovanských bohů se zde objevují i božstva severská. a autor je dělí na dobrá a zlá:

Dobrá: Triglau (Bog), Swantewit, Radegast, Prove, Sieba, Siebog, Schwayxtix, Zislbog, Podaga, Rugiwit, Karewit, Juthrbog, Dziewonna, Woda (Ódin) a Balduri (Balder)

Zlá: Zernebog (Pya), Percunust, Flins, Zirnitra (Zir), Berstuk, Marowit (domácí božstvo) a Hela (Hel).

Berstuk[editovat | editovat zdroj]

Berstuk je hněvivé lesní božstvo vládnoucí lesním duchům zobrazované s kozími rohy.[2]

Flins[editovat | editovat zdroj]

Obrázek Flinse se lvem na rameni

Flins (nebo Flynz) je bůh smrti. Je poprvé zmiňován v „Kronice Saskiej“ (Saské kronice) úředníka a písaře Konrada Bothego, z roku 1492. Byla postavou jako umrlec s dlouhým pláštěm, měla hůl s hořící pochodní a na levém rameni měla vztyčeného lva (symbol největší moci): ten prý, až zemrou, opět je vzbudí.[3] Slovo „Flins“ pochází z němčiny a znamená „oblázek“.[3]

Karewit[editovat | editovat zdroj]

Karevít je bůh, ochránce starobylého města Charenza (Korenica) na Rujáně. Když je zobrazován sám, jeho nahá socha má dvě tváře, na prsou má volskou hlavu a na břiše hlavu kohouta. Když je zobrazován společně s Rujevítem, má dokonce šest hlav, čtyři mužské a dvě ženské. Na prsou má lví hlavu.

Siebog[editovat | editovat zdroj]

Protějšek Živy, podle Vollmera bohyně lásky.[4]

Zirnitra[editovat | editovat zdroj]

Zirnitra (nebo Zir) je černý lužickosrbský drak a bůh kouzel. Zirnitra doslova znamená „zplnomocněný kouzly“. Rosvodiz je jeho příjmení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Váňa, s. 99
  2. Wilhelm Vollmer. Wörterbuch der Mythologie aller Völker (citace). [s.l.] : Verlag-Stuttgart, 1974.  
  3. a b Ottova encyklopedie
  4. http://www.vollmer-mythologie.de/siewa/?mark=siebog

Literatura[editovat | editovat zdroj]