Atwater (stanice metra v Montréalu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atwater
Linky metra v Montrealu
Linky metra v Montrealu
Stát Kanada
Město Montréal
Vznik 14. října 1966
Linky Zelená linka
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atwater je jedna z 27 stanic zelené linky montrealského metra (AngrignonHonoré-Beaugrand), jejíž celková délka je 22,1 km. Ve směru z jihu na sever je tato stanice v pořadí devátá, v opačném směru devatenáctá. V době od otevření této linky metra v roce 1966 sloužila jako jedna z jejích konečných stanic až do rozšíření původní zelené linky o novou (dnes její jižní) část v roce 1976.

Stanice se nachází v hloubce 7,6 m. Její vzdálenost od předchozí stanice Lionel-Groulx činí 1 387,74 metrů a od následující stanice Guy-Concordia 681,54 metrů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice Atwater byla otevřena 14. října 1966. Projektoval ji ateliér David, Boulva et Cleve.[2] Z hlediska historie stavby linky se tato stanice nachází v nejstarší části linky, která zahrnuje celkem 10 stanic (od stanice Atwater až po Frontenac[3]), nachází se zhruba uprostřed zelené linky a byla zprovozněna v roce 1966.

Druhý nejstarší úsek je severní část, o kterou se zelená linka rozšířila v roce 1976. Jde o celkem 9 stanic mezi Préfontaine a Honoré-Beaugrand.[4]

Stanice v jižním úseku AngrignonLionel-Groulx[5] tvoří služebně nejmladší část zelené linky montrealského metra, která byla otevřena v roce 1978.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metrodemontreal.com/green/atwater/history-f.html
  2. http://www.metrodemontreal.com/green/atwater/index-f.html
  3. Tj. stanice Atwater, Guy-Concordia, Peel, McGill, Place-des-Arts, Saint-Laurent, Berri-UQAM, Beaudry, Papineau a Frontenac.
  4. Jde o stanice Préfontaine, Joliette, Pie-IX, Viau, Assomption, Cadillac, Langelier, Radisson a Honoré-Beaugrand.
  5. Tj. stanice Angrignon, Monk, Jolicoeur, Verdun, De l'Église, LaSalle, Charlevoix a Lionel-Groulx.