Přeskočit na obsah

Bailo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lodovico Gritti, Benátský bailo v Konstantinopoli za vlády sultána Beyazita II.

Bailo (jed.č. baili / množ.č. bailos) byl Benátským diplomatem v Konstantinopoli kolem roku 1454.[1]

Traumatický výsledek benátsko-tureckých válek ukázal Osmanské říši, že k udržení a obhájení své pozice ve východním Středozemí se bude muset spoléhat především na diplomatické a politické prostředky než na útočné vojenské úsilí. Bailo byl nejen Benátským politickým vyslancem, ale i zahraničním ambasadorem. Jeho úkolem bylo udržení dobrých vtahů mezi sultánem (Byzancií, a později i Osmanskou vládou) a Benátskou vládou. Zároveň reprezentoval a chránil Benátské politické zájmy, řešil jakékoliv neshody mezi Osmany a Benátčany.[2]

Etymologie

Stejně jako anglické slovíčko "bailiff" (česky: soudní vykonavatel), tak i benátské slovíčko bailo pochází z latinského "bailus", což původně znamenalo "posel".

Bibliografie

  • Dursteler, Eric (2001). The bailo in Constantinople: Crisis and Career in Venice’s Early Modern Diplomatic corps. Mediterranean Historical Review, 16(2), pp. 1– 30.
  • Goffman, Daniel. “Negotiating with the Renaissance state: the Ottoman Empire and the new diplomacy” in The Early Modern Ottomans: Remapping the Empire. Ed. Virginia Aksan & Daniel Goffman. Cambridge University Press, 2007.

Reference

  1. Goffman 2007, 71.
  2. Dursteler 2001, pp. 16–18.

Externí odkazy