Diskuse s wikipedistou:Perid/2018

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 5 lety od uživatele Martin Urbanec v tématu „Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání

Coutinho

Koukni na en, už snad přestoupil. OJJ, Diskuse 6. 1. 2018, 21:05 (CET)

@OJJ: Díky za zprávu, už jsem to našel i na iDnes: [1]. Ale s tím Neymarem jako bych to dneska přivolal [2]... :-) --Perid (diskuse) 6. 1. 2018, 21:15 (CET)

Architektonická hvězdice – Radnice v Manchesteru

Díky za ten článek. --Jan Polák (diskuse) 9. 1. 2018, 01:35 (CET)
@Jan Polák: Mockrát děkuji za vyznamenání i za stříbrný puclík, je to pro mne povzbuzení do další tvorby. --Perid (diskuse) 9. 1. 2018, 06:13 (CET)
Omlouvám se za neplánovanou odmlku a tedy i mlčení k udělení DČ. Gratuluji za dobře odvedenou práci a osobně budu moc rád, když spácháš další dobré (nejlepší?) články :-) Gumideck (diskuse) 9. 1. 2018, 08:17 (CET)
@Gumideck: Díky za gratulaci, určitě se vynasnažím zase něco spáchat... :-) --Perid (diskuse) 9. 1. 2018, 20:20 (CET)

Sídla ve Džbánu

Dobrý den, na základě jakého zdroje jste zařadil článek Deštnice do Kategorie:Sídla ve Džbánu? Podle této mapy se vesnice nachází v Rakovnické pahorkatině a jediné, co má Deštnice se Džbánem společného, je tedy její poloha na území Přírodního parku Džbán, jehož hranice ovšem nerespektují hranice geomorfologického celku. --Petr Kinšt (diskuse) 14. 1. 2018, 15:59 (CET)

@Petr Kinšt: Dobrý den, děkuji za upozornění i za opravu, máte samozřejmě pravdu, nevšiml jsem si, že ta hranice celku probíhá jinudy. Raději projdu obce na rozhraní Džbánu ještě jednou, obávám se, že by tam těch nesrovnalostí (z důvodu odlišností hranic geomorfologického celku a přírodního parku) mohlo být víc. --Perid (diskuse) 14. 1. 2018, 16:45 (CET)

Správce

Ahoj, dle Tvé kandidatury jsem Ti přidělil práva správce. Pevně věřím, že nebudeš mít problém nově nabytá práva využívat. Kdybys ale měl jakékoliv dotazy ohledně práv, neváhej se zeptat přímo mě, rád poradím. Na závěr bych Ti už jen rád popřál hodně štěstí při výkonu funkce a můžeš začít. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 2. 2018, 18:41 (CET)

@Martin Urbanec: Ahoj, díky za přidělení i za gratulaci. Nejspíš za začátku nějaký ten dotaz mít budu... :-). --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 18:46 (CET)
Gratuluji ke zvolení, užívej práva s rozvahou. --Jan KovářBK (diskuse) 11. 2. 2018, 18:50 (CET)
@Jan Kovář BK: Děkuji za gratulaci. --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 18:59 (CET)
Přidávám se do řady, hodně štěstí. --Vlout (diskuse) 11. 2. 2018, 19:01 (CET)
+1. Počet hlasů pro byl 100%, srdečně gratuluji. :) OJJ, Diskuse 11. 2. 2018, 19:06 (CET)
P. S.: A ještě držíš srandu. :)

@Vlout, OJJ: I vám děkuji za gratuluci. Ten příjímací akt jsem si nemohl nechat ujít :-). --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 21:24 (CET)

Wikipedie:Blokování#Kdy_blokovat_nelze. --Tchoř (diskuse) 11. 2. 2018, 20:38 (CET)
@Tchoř: Slibuji, že to bylo poprvé a naposled...--Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 21:24 (CET)
Taktéž ti gratuluji. — Draceane diskusepříspěvky 11. 2. 2018, 22:21 (CET)
@Draceane: Mockrát děkuji. --Perid (diskuse) 11. 2. 2018, 22:30 (CET)

I já Ti, Peride, gratuluji. --Jan Polák (diskuse) 11. 2. 2018, 23:46 (CET)

@Jan Polák: Díky moc! --Perid (diskuse) 12. 2. 2018, 04:06 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - I. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Projekt Zkušenosti nových wikipedistů je projekt Nadace Wikimedia, který si klade za cíl experimentovat se způsoby, jakými lépe zaujmout a udržet si nové wikipedisty na středně velkých Wikipediích (česká a korejská Wikipedie byly zvoleny jako reprezentativní příklady). Stručné shrnutí projektu je jeho stránce na MediaWiki.org. Chtěli bychom vám každé dva týdny zaslat newsletter shrnující novinky o projektu.

Byl také vybrán český komunitní ambasador pro tento projekt: Martin Urbanec, autor tohoto e-mailu. Můžete mě kontaktovat s jakýmikoliv dotazy či připomínkami týkající se projektu. Rád bych vás ale požádal, abyste směřovali všechny své myšlenky nebo návrhy k tomuto projektu na tuto stránku, aby se jimi mohla zabývat celá komunita.

Novinky:

  • Již jsme mluvili s novými wikipedisty, a to jak udrženými, tak neudrženými. Také jsme se bavili se zkušenými wikipedisty, kteří pravidelně s nováčky pracují. Výzkum samotný je u svého konce.
  • Během výzkumu jsme přišli na několik poznatků: poznatkem míníme určitý vzor opakovaný napříč různými rozhovory s nováčky. Poznatky jsou informace, které mohou pomoci porozumět cestě nováčků na Wikipedii. Můžete si je všechny přečíst v našem reportu, kde jsou všechny popsány.
  • Rozdělili jsme také nováčky na několik osobnostních typů. Osobnostní typy jsou typy lidí, kteří se chovají různým způsobem, mají rozdílné motivace Wikipedii editovat a mají s Wikipedií rozdílné úmysly. Osobnostní typy nereprezentují jednu konkrétní osobu, ale mnoho rozdílných lidí s obdobným chováním. Objevili jsme celkem šest takových osobnostních typů, informace o nich si můžete přečíst na této stránce. Osobnostní typy jsou používány pro lepší návrh a tvorbu nástrojů pro ostatní lidi. Konkrétně pomáhají návrhářům, vývojářům a komunitě samotné porozumět výzvám nových wikipedistů, stejně jako jejich cílům a chování. Porozumění těmto informacím může pomoci vylepšit jejich zážitky z tvorby Wikipedie.

Rád bych vás požádal o přečtení zmíněného reportu a o sdělení svého názoru o poznatcích, na které jsme přišli. Co si myslíte, že může udělat Nadace Wikimedia nebo komunita pro zlepšení pocitů nových wikipedistů? Rád bych se dozvěděl názory hlavně od těch lidí, kteří pravidelně pracují s nováčky, jako jsou patroláři či instruktoři wikikurzů, ale samozřejmě si rád přečtu názory i všech dalších lidí.

S pozdravem,

Martin Urbanec, ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 26. 2. 2018, 12:49 (CET)

Dobrý den

Dobrý den, zrušil jste mojí úpravu. Co jsem konkrétně udělal špatně?

@Sgnjasgnjat:Dobrý den, Vaše tvrzení o sexuální přitažlivosti je subjektivní (tj. je to Váš názor). Na Wikipedii by měly být pouze obecně platné a ověřitelné informace. --Perid (diskuse) 3. 3. 2018, 20:43 (CET)
Ale na tom, že se sexuální přitažlivosti hovorově říká sexy není nic subjektivního a je běžně, že mužům přijdou sexy mladší dívky a ženy. --Sgnjasgnjat (diskuse) 3. 3. 2018, 20:44 (CET)
@Sgnjasgnjat: To je pravda, na tom nic závadného není, vrátil jsem to do článku zpět. --Perid (diskuse) 3. 3. 2018, 20:53 (CET)
A šlo by tam nějak popsat, že pro většinu mužů jsou přitažlivé mladší ženy a dívky. Třeba mně je 16 a přitahují mě 12 a 13 leté dívky, táta je o 6 let starší než máma, strejda o 15 let starší než teta atd...? --Sgnjasgnjat (diskuse) 3. 3. 2018, 21:05 (CET)

@Sgnjasgnjat: Šlo, ale muselo by to mít zcela jinou formu, tzn. neutrální pohled a opatřené věrohodným zdrojem (to, že se Vám líbí 12leté dívky nebo že teta je o 15 let mladší než strejda, takovým zdrojem není). --Perid (diskuse) 4. 3. 2018, 00:13 (CET)

Jenže je to tak obecně platné. Nedávno mi to říkal táta. --Sgnjasgnjat (diskuse) 6. 3. 2018, 20:30 (CET)

Karl Herloßsohn

Dobrý den, tvořím poprvé článek osoby, navíc s využitím překladu, tak prosím o rady a upozornění, co jsem provedla špatně. Především jsem nepochopila, jak dostat do šablony číslo verze, resp. jak ho v tom něm.článku najdu. Pak bych chtěla vědět, jak to má být s odkazy na wikimedia apod., to jsem obšlehla z jiných článků a zrovna u Herloše to ukazuje divné věci - mám to nechat, nebo vyhodit? Pak ještě nevím, co s tím, když v mém seriózním zdroji je jiné datum narození než jinde - stačí citace? (V té knize je i fotka z matriky, ale tu asi použít nesmím). Děkuji za pomoc.--Helena Dvořáková (diskuse) 11. 3. 2018, 23:51 (CET)

@Helena Dvořáková: Dobrý den, to číslo revize jsem doplnil, jinak ho najdete, když v historii článku kliknete na verzi, z které jste překládala (obvykle je to ta nejnovější) a pak se objeví v adrese webové stránky, zde tedy https://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Karl_Herlo%C3%9Fsohn&oldid=173272315 (vyznačil jsem tučně). Ten odkaz na Commons je v pořádku, ty ostatní jsou prázdné, tak se mohou případně vyhodit, ale nic se nestane, když tam zůstanou. Ta dvě odlišná data narození můžete uvést do poznámky s odkazem na zdroj, který uvádí to odlišné datum než je v článku. Jinak považuji článek za naprosto vyhovující, takže odstraňuji urgentní šablonu. Ještě jednou děkuji za Vaši práci a doufám, že budete pokračovat v tvorbě, schopné editory potřebuje česká WP jako sůl... --Perid (diskuse) 12. 3. 2018, 21:32 (CET)

Kytička fakt potěšila, díky. Ještě jsem ten článek vylepšila o dohledání data narození v matrice a odkazy do krameria - ten Němčík sice psal děsné romanťárny, ale byl takový český vlastenec, že si článek zaslouží. :-) Uvítám, kdybyste ty krameriovské odkazy upravil na lepší vzhled, příště bych to měla z čeho zkopírovat. (Dělám v NK kolem digitalizace, takže to mám vlastně doma...)--Helena Dvořáková (diskuse) 15. 3. 2018, 20:18 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - II. vydání

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

nejprve bych dnes rád zdůraznil, že problém nových editorů je v Nadaci Wikimedia brán jako velmi důležitý.

Nadace Wikimedia v tuto chvíli sepisuje svůj roční plán (https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_Annual_Plan) pro fiskální rok od července 2018 do července 2019. V návrhu ročního plánu departamentu Audiences se vyskytuje množství projektů týkající se primárně nových editorů, na které se tento departament plánuje primárně zaměřit. Zmiňované projekty pocházejí z výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a z následných diskusí. Plán bude publikován ke komunitní diskusi 29. března na Meta Wiki.

Kromě toho nedávno v Nadaci Wikimedia začal pracovat nový produktový manažer Marshall Miller zaměřující se právě na nové editory. Marshall v minulosti pracoval pro různé politické kampaně a neziskové organizace, kde měl na starost nabrat a udržet dobrovolníky. V Nadaci Wikimedia povede tým Growth vytvořený pro úpravu softwaru za účelem udržení nových wikipedistů.

Závěrem bych rád požádal všechny wikipedisty/wikimediány, které zajímá dění ohledně určité části softwaru MediaWiki (software, na kterém Wikipedie běží), aby mi zaslali své uživatelské jméno, úroveň své psané a mluvené angličtiny a název oné části, které by se chtěli věnovat, a to e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusi na Wikipedii. Zmiňovanou částí software může být cokoliv od mobilní editace přes poslední změny po komunikační a diskusní systémy, záleží jen na vás. Jakmile to bude užitečné, spojím vás se zaměstnancem Nadace Wikimedia, který se danému produktu věnuje a budete mu následně moci sdělit cokoliv MediaWiki se týkající. Prosím, dejte mi vědět i pokud anglicky vůbec neumíte, vaše myšlenky rád přeložím a přepošlu Nadaci Wikimedia.

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se projektu, neváhejte se na mě obrátit.

Pojďme zlepšit pocit nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 3. 2018, 08:40 (CET)

Řád otevřeného oka

@OJJ: Ahoj Honzo, mockrát děkuji za ocenění. Musím říci, že mě to správcování docela baví :-). --Perid (diskuse) 14. 3. 2018, 21:42 (CET)
Zkopíruj si tohle a správcování půjde ještě o kousek líp. :-) --OJJ, Diskuse 18. 3. 2018, 15:39 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - III. vydání

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem komunitu informoval o nových událostech, které se ohledně projektu Zkušenosti nových wikipedistů odehrály, jako je například přijetí projektového manažera zaměřeného přímo na tento projekt. Dnes bych rád hovořil o jednom z technických nápadů, kterou Nadaci Wikimedia napadl během zkoumání výsledků výzkumu. Rád bych se také zeptal, co si o tomto nápadu myslíte vy.

Nápad, o kterém nyní hovořím, se jmenuje kontextová nápověda (viz více na této stránce). Kontextová nápověda je nový mechanismus, který umožňuje nováčkům dodat odpovědi na jejich otázky předtím, než se na ně zeptají. Jeden z příkladů okna, které by se v rámci kontextové nápovědy mohlo zobrazovat, je na této stránce.

Tento návrh je zařazen do ročního plánu oddělení Audiences Nadace Wikimedia, který si můžete prohlédnout na této stránce.

Rád bych se vás zeptal na vaše návrhy na možné spouštěče tohoto mechanismu. Také bych se vás rád zeptal, jestli vás napadají možné problémy, které by zavedení tohoto mechanismu mohlo přinést. Prosím, přidejte své myšlenky na tuto stránku. Pokud během přidávání nastane nějaký problém, napište na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

V dalším vydání newsletteru budu mluvit o dalším z nových nápovědních mechanismů, lidské nápovědě.

Samozřejmě mi neváhejte napsat, pokud vás napadají nějaké další otázky týkající se projektů anebo mé aktivity, velice rád na ně odpovím.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 29. 3. 2018, 20:43 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IV. vydání

Milí wikipedisté/wikimediáni,

v posledním vydání newsletteru jsem mluvil o kontextové nápovědě, nové části editačního software, který se snaží zodpovídat otázky ještě předtím, než jsou položeny. Dnes bych rád zmínil další z návrhů týmů Nadace Wikimedia týkající se nováčků a zeptal se vás na Váš názor.

Mluvím o lidské nápovědě. Lidská nápověda dovoluje lidem kontaktovat zkušeného wikipedistu přímo během editování a umožňuje nováčkům se zeptat na věci, kterým nerozumí.

To dává smysl zvláště při zapojení kontextové nápovědy, která nejspíš bude zobrazovat velké množství zpráv. Jelikož psaní zpráv tak, aby jim všichni zcela rozuměli je nemožné, nováčci nejspíš budou mít mnoho otázek, které si zaslouží odpověď - nejlépe od živého wikipedisty, který je schopen pochopit nováčkovy problémy daleko lépe, než automatický software.

Rád bych se Vás zeptal na toto: Jak si myslíte, že by lidská nápověda měla být implementována? Jak by měla být propagována nováčkům? Měla by být omezena jen na nováčky, anebo je to zbytečné - či dokonce kontraproduktivní? Jak by se měli připojovat mentoři? Kde byste tuto nápovědu očekávali? Jak by měla vypadat? Prosím, rozepište své myšlenky - je pro nás užitečné pochopit vaši myšlenku, abychom ji dokázali lépe implementovat.

Názory, prosím, směřujte na tuto stránku anebo na můj e-mail martin.urbanec@wikimedia.cz.

Samozřejmě si vždy velmi rád vyslechnu veškeré připomínky k projektu a zodpovím jakékoliv dotazy.

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 9. 4. 2018, 21:59 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - V. vydání

Milí wikipedisté/wikimediáni,

dnešní vydání newsletteru opět věnuji projektu Kontextové nápovědy.

Zajímaly by mě tentokrát otázky, na které se nováčci často ptají (třeba na stránce Potřebuji pomoc, ale i jinak), jelikož Kontextová nápověda by měla odpovídat právě na takové otázky, bez nutnosti jejich skutečného položení.

Kromě samotných otázek by mě ale také zajímaly rozdíly mezi otázkami pokládanými nováčky, kteří začali editovat za pomoci Wikikurzu a těmi, kteří začali editovat “sami od sebe”. Všímáte si takových rozdílů? Můžete tyto rozdíly nějak popsat?

Prosím, dejte mi vědět, co by dle vás mělo být obsaženo v kontextové nápovědě. Samozřejmě, pokud chcete sdílet cokoliv jiného týkající se nováčků, prosím, neváhejte mi napsat také! Připomínám, že e-mail na mě je martin.urbanec@wikimedia.cz. Své myšlenky můžete také sdílet pomocí mé diskusní stránky na Wikipedii.

Děkuji za vaši pomoc!

Pojďme zpřístupnit Wikipedii nováčkům,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 4. 2018, 09:02 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VI. vydání

Ḿilí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto newsletteru bych vám rád sdělil, čemu se v posledních několika týdnech věnuji v rámci mé role ambasadora projektu Zkušenosti nových wikipedistů - projekt Contribution taxonomy. Contribution taxonomy popisuje mnoho různých druhů workflows, které na Wikipedii mohou existovat. Jako reprezentativní příklady Wikipedií byly vybrány následující jazykové verze: česká, anglická, korejská, francouzská a hindská. Contribution taxonomy pomůže produktovým týmům Nadace Wikimedia lépe pochopit, jak komunita Wikipedie funguje a pomůže jim vyvinout lepší nástroje pro podporu těchto procesů.

Procesem v rámci Contribution taxonomy může být například smazání článků z důvodu porušení autorských práv - na české Wikipedii je zvykem „copyvia“ označit šablonou, dát na příslušný seznam a počkat, nedojde-li povolení, na anglické Wikipedii je tento proces používán pouze pro nejednoznačné případy copyvií. Obdobné odlišnosti se vyskytují i v jiných procesech.

Mým úkolem v rámci Contribution taxonomy je popsat procesy existující na české Wikipedii, tj. určit, jaké procesy používáme, jak často jsou používány, jaké obsahují kroky, jaké existují udělátka na jejich usnadnění a tak podobně.

V budoucnu budou procesy vizualizovány podobně jako v tomto příkladě standardním způsobem v rámci celé Nadace Wikimedia, aby všichni, kteří to potřebují, věděli, jak procesy fungují na různých Wikipediích.

Jak jsem uvedl, výstup by měl být užitečný primárně pro produktové týmy. Napadá vás jiné využití výstupů z Contribution taxonomy? Nebo vás napadají jiné dotazy? Jako vždy, neváhejte mi napsat (e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo tady) s čímkoliv, co vás zajímá.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 5. 2018, 09:25 (CEST)

Schválení změny

Zobrazovaná chyba

Dobrý den, na článku Bangtan Boys se mi nechce uložit editace, protože se mi vždy zobrazí chyba (viz obrázek). V rámci změny jsem chtěl opravit chybné formátování přidané v poslední editaci

Lotherian (diskuse) 28. 5. 2018, 17:44 (CEST)

@Lotherian: Dobrý den, došlo k aktivaci [3] filtru 69, který zabraňuje zbytečnému vkládání mezer. Je zde jeden uživatel, který se v těchto editacích doslova vyžíval a zbytečně tak zatěžoval servery. --Perid (diskuse) 29. 5. 2018, 00:01 (CEST)
Trochu jsem ti zvýšil práva (jsou to tak trochu neviditelná práva), filtr by si tě měl přestat všímat. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 5. 2018, 07:26 (CEST)
@Martin Urbanec: Ten filtr je fakt tak užitečný? Co takhle třeba udělat nějaký počet editací za čas? To bych taky uměl urobit. --OJJ, Diskuse 29. 5. 2018, 07:29 (CEST)
Myslím, že není třeba filtr měnit. Máš-li nějaké nápady, můžeme prodebatovat, ale na lepším místě. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 5. 2018, 07:30 (CEST)

Blok na den

[4]. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2018, 09:17 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VII. vydání

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

Rád bych nyní s vámi sdílel, co se děje teď. Momentálně se zabývám častými otázkami nových wikipedistů a také problémy, na které noví wikipedisté často naráží.

Chtěl bych se zeptat zvláště těch, kteří pravidelně s nováčky pracují: Jaké jsou nejčastější otázky, které nováčci pokládají? Jak na tyto otázky odpovídáte? Napíšete raději odpověď vlastními slovy a vysvětlujete mnoha lidem tu samou věc znovu a znovu? Nebo pouze pošlete odkaz na nápovědu? Vyřeší někdy nováčci problém v otázce popsaný dříve, než stihnete odpovědět?

Další zajímavou informací bude způsob, jakým se nováčci vlastně ptají. Využívají stránky Potřebuji pomoc? Nebo vám píšou e-mailem? Ptají se na kurzu Wikipedie? Na vaší diskusní stránce? Jiným způsobem?

Dejte mi vědět vaše zkušenosti s otázkami, které nováčci pokládají a s problémy, které řeší, pomocí mého e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusní stránce.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 14. 6. 2018, 19:03 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VIII. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto vydání newsletteru bych vás rád požádal o vytvoření seznamu stránek, které přímo nebo nepřímo cílí na nováčky. Seznam těchto stránek bude použit Nadací Wikimedia k umožnění snadnějšího zapojení nováčků. Nadace Wikimedia nechce budovat něco, co již česká komunita vybudovala sama, stejně jako vidí prostor pro inspiraci již existujícími nástroji pro komunikaci a pomoc nováčkům používaným na české a korejské Wikipedii.

Pojďme, prosím, vybudovat seznam stránek pro nováčky na této stránce.

Jako vždy, zajímá-li vás cokoliv specifického projektu se týkajícího, ptejte se, ať už na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 27. 6. 2018, 23:14 (CEST)

Wikikytička

Mockrát Ti gratuluji, Peride. :-) --Jan Polák (diskuse) 5. 7. 2018, 14:41 (CEST)
Přidávám se ke gratulacím a pevně věřím, že přijdou i další pěkné články o radnicích :-) Gumideck (diskuse) 5. 7. 2018, 16:44 (CEST)

@OJJ, Jan Polák, Gumideck: Moc vám děkuji. Ovšem další zajímavé radnice jsem zatím neobjevil, tak budu muset obrátit pozornost trochu jiným směrem... :-) --Perid (diskuse) 5. 7. 2018, 18:50 (CEST)

Opožděně se připojuji ke gratulaci. Koukám, že jsem toho za týden a půl bez wiki dost promeškal. :) --Michal Lenc (diskuse) 12. 7. 2018, 14:24 (CEST)
@Michal Lenc: Díky moc, jenom užívej prázdniny dokud je máš, wiki Ti neuteče...:-) --Perid (diskuse) 12. 7. 2018, 20:07 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IX. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

nejprve bych rád poděkoval všem, kteří si našli čas na zamyšlení-se nad otázkami, se kterými se na ně nováčci obracejí.

Aby si byla schopná Nadace Wikimedia udělat lepší obrázek o tom, s čím se nováčci potýkají, ráda by věděla, které otázky jsou kladené velmi často, které často a které jen méně často.

Proto jsem sepsal zatím všechny otázky, které mi někdo poslal, na zvláštní stránku. Rád bych všechny požádal, aby se na tuto stránku podívali všichni, kteří pravidelně pracují s nováčky a doplnili sloupec „Častost výskytu“. Pokud vás při čtení jednotlivých položek napadne jiná, zatím neuvedená, otázka, určitě ji neváhejte přidat!

Děkuji!

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 7. 2018, 15:11 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - X. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

tým Growth Nadace Wikimedia, jehož cílem je zvýšit počet „přeživších“ nováčků (tj. nováčků, kteří po registraci budou Wikipedii i editovat), vymyslel na základě výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a na základě zpětné vazby od komunity mnoho způsobů, jakým by bylo možné zpříjemnit nováčkům pobyt na Wikipedii.

Aby tyto nápady byly prospěšné i pro komunitu, Nadace Wikimedia by ráda tyto nápady konzultovala s komunitou české Wikipedie. Rád bych vás tímto jménem Nadace Wikimedia požádal, abyste prošli nápady Growth týmu a na příslušné diskusní stránce nápady okomentovali.

Zajímají nás zejména odpovědi na následující otázky: Mohou tyto nápady dobře fungovat na české Wikipedii? Nebudou problematické? Nezkoušel už někdo něco podobného?

Napadnou-li vás při čtení jakékoliv další způsoby, jak nováčkům zpříjemnit pobyt na Wikipedii, prosím, zařaďte svůj nápad na diskusní stránku!

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 24. 8. 2018, 14:44 (CEST)

Poslední upozornění - Nápady týmu Growth

Milí wikipedisté,

v neděli uplyne poslední možná doba, kdy je možné vyjádřit se k nápadům týmu Growth. Chce-li někdo k nim něco říci, prosím, ať tak do 8. září 2018 23:59 učiní, abych ji ještě stihl přečíst a předat Nadaci Wikimedia. Počínaje pondělkem 10. září 2018 se totiž koná výjezdní schůze týmu Growth, kde se zpětná vazba komunity bude vyhodnocovat a je tedy nezbytně nutné, aby v té době byla zpětná vazba již u Nadace.

Jménem Nadace Wikimedia děkuji všem, kteří si nápady přečetli a svůj názor na ně sdělili. Stejně jako kdykoliv jindy, máte-li jakýkoliv dotaz týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, neváhejte se obrátit na mě.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 7. 9. 2018, 22:32 (CEST)

Poděkování

Dobrý den chci poděkovat za zablokování vandala 185.248.176.2, i když je to jenom do rána. :-) --Adámoz (diskuse) 30. 9. 2018, 20:30 (CEST)

@Adámoz: Zdravím, já zase děkuji za bleskurychlou reakci při revertu :-). Každá pomoc při patrolování je vítána, jen tak dál. --Perid (diskuse) 30. 9. 2018, 20:36 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XI. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jménem týmu Growth Nadace Wikimedia bych vám rád poděkoval za váš čas a projití nápadů týmu Growth. Během následujících třech měsíců se budeme věnovat třem nápadům:

  • Pochopení prvního dne, abychom věděli, co nováčci dělají po vytvoření uživatelského účtu. Budeme dbát na ochranu soukromí. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
  • Personalizovat první den, abychom se dozvěděli informace o nováčcích z otázek, které přidáme do registračního procesu. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
  • Stránka Potřebuji pomoc. Máme v plánu namířit na stránku Potřebuji pomoc další nováčky, abychom jim pomohli s editováním. Očekáváme, že by mohl být nápad v pilotní podobě spuštěn v průběhu prosince 2018.

Více si můžete přečíst v této zprávě.

Jak byl tento plán vytvořen?

Tento plán byl vytvořen na základě seznamu osmi nápadů, které tým Growth vytvořil dříve, komunitní diskuse a její analýzy týmem Growth.

Jako vždy, máte-li jakékoliv otázky týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, práce týmu Growth, Nadace Wikimedia nebo čehokoliv jiného, napište mi.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 4. 10. 2018, 17:47 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XII. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

po čase se vám opět hlásím v tomto nepravidelném newsletteru. Momentálně se zabývám aktivními WikiProjekty a počtem těch neaktivních. Seznam WikiProjektů je totiž téměř ekvivalentní seznamu tématů, kterým se wikipedistů věnují. Tyto seznamy navíc mohou být spojené se seznamem wikipedistů, kteří se tématu věnují, seznamem úkolů/chybějících článků, které je třeba splnit/vytvořit a dalších informací, které se daného tématu týkají.

Tyto informace jsou velmi užitečné pro implementaci nápadů Personalizovat první den, jehož součástí jsou otázky přidané do registračního procesu, mj. zaměřené právě na okruh tématů, kterému se nováček chce věnovat.

Pokud se tento prvotní experiment (představený ve zprávě Growth týmu z října 2018) osvědčí, mohou být do rozhraní Wikipedie také doplněny nástroje, které nováčkům doporučí úkoly, kterým se mohou věnovat, právě na základě těchto otázek – i k tomu jsou WikiProjekty užitečné.

Napadají vás nějaké WikiProjekty, které považujete za aktivní? Prosím, označte je jako aktivní!

Další aktuality týkající se nápadů týmu Growth budu včas sdílet opět otuto formou.

Stejně jako vždycky, napadá Vás cokoliv, co se týká projektu Zkušenosti nových wikipedistů? Sdělte mi to prosím na mé diskusní stránce nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz. Tamtéž se můžete obrátit, máte-li v hlavě nějaké dotazy projektu se týkající.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--
Martin Urbanec (diskuse)
komunitní ambasador pro Zkušenosti nových wikipedistů
22. 10. 2018, 22:10 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIII. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jak jsem již informoval v předchozí zprávě, během posledního měsíce jsme pracovali na následujících třech nápadech:

  • Pochopení prvního dne: zaznamenání, čemu se nováčci během prvních 24 hodin od vytvoření účtu věnují, abychom porozuměli, co během svého prvního dnu na Wikipedii dělají
  • Personalizování prvního dne: vzápětí po registraci položit nováčkům otázky, abychom lépe porozuměli tomu, čemu se nováčci věnují, abychom jim pomohli tomu dosáhnout.
  • Stránka Potřebuji pomoc: usnadnit nováčkům dostat se na stránku Potřebuji pomoc, pokud zrovna editují nějakou stránku

První dva zmiňované jsou již krátce před nasazením a budou nasazeny někdy během následujících dvou týdnů. Více informací týkající se toho, co je možné čekat, jsou k dispozici v nové zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se těchto nových funkcí prosím směřujte na diskusní stránku zprávy.

Další otázky týkající se projektu je možné směřovat na mou diskusní stránku.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 6. 11. 2018, 22:12 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIV. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Nadace Wikimedia se začala věnovat poslednímu ze třech prioritizovaných nápadů - stránka Potřebuji pomoc. V rámci tohoto nápadu se v první fázi objeví v editačním rozhraní tlačítko "Potřebujete pomoci", po jehož stisknutí se objeví jednoduché rozhraní, které umožní nováčkovi poslat dotaz na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. V závislosti na úspěšnosti této první fázi projektu může být na stejné místo doplněn přímý chat se zkušeným wikipedistou či toto řešení může být jinak doplněno.

Rád bych vás požádal o vyplnění dotazníku, který vám jednak návrh nové funkcionality představí a položí vám k němu několik otázek.

Máte-li libovolné dotazy, návrhy či připomínky, neváhejte se mi ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S přáním hezkého zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, Nadace Wikimedia, 16. 11. 2018, 14:23 (CET)

Ensete habešské

Dobrý den, je to hezké, že se zastáváte kolegy v rozjitřeném stavu a pokud nevíte kterého článku se má výtka týkala, tak je to "Ensete habešské". Kolega zde není nováček a ví, jak by mohl článek vypadat.

V hlavičce své domovské stránky mj. oznamujete, že máte rád jednotný vzhled a styl článků... Proto nevím, proč považujete za neslušné, když někoho poprosím, aby se snažil držet návodu na jednotný vzhled a styl stanovený v [5]. Pokud jste neseznal, jak by měl slušný článek vypadat, tak zde uvádím jako příklad jeden krátký a podle mne slušně udělaný článek [6].

A co mi chybí? Když pominu chudý obsah, tak článek nemá klasické rozdělení do kapitol (Úvod, Rozšíření (Angola; Burundi; Ethiopia; Gulf of Guinea Is.; Juan Fernndez Is.; Kenya; Malawi; Mozambique; Rwanda; Sudan; Tanzania; Uganda; Zambia; Zare; Zimbabwe), Ekologie, Popis, Rozmnožování, Pěstování, Využití atd.), nejsou používané nezlomitelné mezery, wikilinky jsou jen střídmé a závěrečnou sekci jsem ve wiki již opravil. Snad je obloha pročištěná. S pozdravem Pelát (diskuse)

@Pelát: Děkuji za odpověď. Mně spíše šlo o to, že jsem ve Vašem vyjádření cítil osten ironie, který by snad byl na místě při komunikaci s některým z uživatelů, jejichž působení na WP se pohybuje na hranici trollingu nebo až vandalismu (raději nebudu jmenovat), ale v tomto případě byl poněkud přes čáru. Pokud by Váš příspěvek byl jako tento, tj. slušný, věcný a s konkrétním pojmenováním problémů, tak jsem si jist, že by i reakce kolegy byla jiná. Kvalitních editorů je na české wikipedii nedostatek a je škoda, když se dva tak plodní autoři dostanou do sporu o malichernost, po kterém chce jeden z nich ukončit činnost... --Perid (diskuse) 22. 11. 2018, 06:40 (CET)
Dobrý den, ještě dvě souvětí. Nepojmenovávám, proč je kolega Hnetubud dlouhodobě znechucen, z jeho diskusní stránky je ale patrno, že již koncem srpna byl kolegy přesvědčován, aby neodcházel. Věřím, že oznámení o ukončení činnosti nebylo důsledkem našeho kratičkého sporu, jemuž nebylo dáno ani se rozvinout, ale exploze déletrvající špatné nálady, která snad zakrátko pomine. S pozdravem Pelát (diskuse) 22. 11. 2018, 23:24 (CET)
@Pelát: Dobrý večer, ano, jeho znechucení stavem české wikipedie je dlouhodobé a jednou již činnost ukončil, aby se po několika týdnech vrátil zpět. Snad tomu tak bude i tentokrát... Díky za vysvětlení a přeji mnoho úspěšných editací! :-) --Perid (diskuse) 22. 11. 2018, 23:35 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XV. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji všem, kteří vyplnili dotazník týkající se nové funkcionality tlačítka Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Je nutné se domluvit na sadě odkazů, které se v tomto nástroji objeví jako první pomoc. Záměr je umožnit nováčkům vyřešit jejich nejčastější problémy okamžitě, aby nemuseli čekat na odpověď na Potřebuji pomoc.

Odpovědi, ze kterých jsem byl schopen získat konkrétní stránky, jsem vložil sem, spolu s návrhem této funkcionality. Prosím o poslední komentáře a vyjádření se k odkazům (ať už vyjádřením podpory podpisem v příslušném sloupci, nebo vložením vlastního návrhu), ideálně do konce tohoto týdne.

V případě jakýhkoliv dotazů se ozvěte na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 27. 11. 2018, 18:16 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVI. vydání

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji ještě jednou všem, kteří vyjádřili své návrhy na funkci Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Na základě vašich názorů jsem vybral konečnou sadu odkazů, viz odkazovaná stránka.

Odkazy budou samozřejmě snadno spravovatelné komunitou - dohodneme-li se později, že by se hodilo nějaký odkaz nahradit, bude to možné.

Máte-li k mému výběru nějaké komentáře, prosím, ozvěte se do pátku 7. prosince na této diskusi, nebo mě do e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 3. 12. 2018, 13:17 (CET)

Asijský měsíc Wikipedie 2018

Dobrý den/ahoj, děkujeme za účast v soutěži Asijský měsíc Wikipedie 2018 a za vytvoření čtyř schválených článků. Pokud jste vytvořili/jsi vytvořil článek splňující pravidla v listopadu a nešel Vám/Ti přidat do nástroje, můžete/můžeš ho přidat ještě dalších 18 hodin od teď. 15. prosince 2018 Vám/Ti pošleme Google formulář, ve kterém prosím vylplňte/vyplň všechny informace a odešlete/odešli. Pohlednice by měla přijít během ledna, února nejpozději během března 2019. Je také možné, že pohlednice nedorazí, kvůli zatracení během cesty z Asie na některé poště. Děkujeme! Patriccck 6. 12. 2018, 07:40 (CET)

Zkušenosti nových wikipedistů - panel Potřebuji pomoc bude brzy nasazen

Milí wikipedisté,

jak většina z vás asi již ví, jednou z novou funkcionalit, kterou se zabývá tým Growth Nadace Wikimedia, se jmenuje panel Potřebuji pomoc. Tato funkce má nováčkům (v první fázi půlce z nich jako A/B testování) zpřístupnit možnost pokládat dotazy na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc přímo z editačního rozhraní. Tato funkcionalita je popsána na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Potřebuji pomoc v editoru.

Tato funkce již byla naprogramována a nasazena na test.wikipedia.org. Chcete-li ji otestovat, aktivujte si na svých nastavení na testwiki na kartě Editing možnost Enable the editor help panel. Ocením, pokud si tuto funkcionalitu na Testwiki aktivujete, vyzkoušíte a sdělíte mi, co by se na ni dalo ještě vylepšit.

Také bych vás rád požádal, abyste zvážili přidání stránky Potřebuji pomoc do svého seznamu sledovaných stránek a zodpovídání dotazů, které nováčci položí. Očekáváme, že panel bude nasazen v průběhu ledna 2019. Po nasazení pravděpodobně bude na stránku Potřebuji pomoci putovat více dotazů, než dnes.

Máte-li jakékoliv připomínky či dotazy k panelu samotnému anebo obecně k projektu, neváhejte napsat na mou diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 20. 12. 2018, 12:48 (CET)

Asijský měsíc Wikipedie (dotazník)

Dobrý den/Ahoj, s menším zpožděním posíláme dotazník k Asijskému měsíci Wikipedie 2018. Dotazník je dostupný zde na Google Disku v Google Formulářích. K vyplnění je nutné být přihlášen k Google účtu. Pokud Google účet nemáte/nemáš, prosím založte/založ si jej nebo napište/napiš e-mail uživateli Saileshpat s adresou, uživatelským jménem a s Vaším/Tvým občanským jménem. Formulář je v angličtině, pokud něčemu nebudete/nebudeš rozumět odpovězte/odpověz na tento příspěvek (s pingem) a zeptejte/zeptej se nebo text vložte/vlož do překladače (např. Google Překladač). Až tak učiníte prosím zapište/zapiš se na tento seznam.

Děkujeme za Vaší/Tvou účast, doufáme, že Vás/Tě soutěž bavila.

Patriccck 20. 12. 2018, 13:36 (CET) a OJJ, Diskuse 20. 12. 2018, 13:44 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání

Milí wikipedisté,

rád bych v tomto newsletteru shrnul, co se týmu Growth Nadace Wikimedia podařilo v oblasti zlepšování zážitku nováčků na české Wikipedii a jak v současné době vypadají projekty týmu Growth.

První dva projekty, “Porozumění prvnímu dni” a “Personalizovaný první den”, jsou již nasazeny. Prvotní výsledky obou dvou z těchto projektů budou k dispozici v průběhu ledna 2019. Poslední z projektů týmu Growth, “Panel Potřebuji pomoci”, je těsně před svým nasazením, které se uskuteční v prvním lednovém týdnu.

Podrobnější informace týkající se práce týmu Growth naleznete v jeho zprávě na Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)