Přeskočit na obsah

Prusíkův uzel: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
karabina, francouz
odkaz na metodiku
značka: revertováno
Řádek 11: Řádek 11:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
* {{Commonscat}}
* {{Commonscat}}
* [https://www.horydoly.cz/horolezci/prusik-staci-uzel-smycka-a-lano.html Prusik: stačí uzel, smyčka a lano]
* http://gord.gringo.cz/Uzly/Uzly/ZU-Prusik.html
* http://gord.gringo.cz/Uzly/Uzly/ZU-Prusik.html
* http://www.lezec.cz/clanky.php?key=3225 - Lezec - Metodické ústřižky VI.
* http://www.lezec.cz/clanky.php?key=3225 - Lezec - Metodické ústřižky VI.

Verze z 19. 11. 2023, 23:54

Prusíkův uzel na horolezeckém laně

Prusíkův uzel, nebo zkráceně prusík, je označení pro speciální uzel, který je při uvolnění posuvný a při zatížení se utáhne (zadrhne). Skládá se z dvakrát či vícekrát provlečené liščí smyčky z tenčí šňůry nebo popruhu navinutého kolem silnějšího lana. Je důležitý v horolezectví, kde slouží jako jednoduchý prostředek pro výstup nebo upevnění na laně; mechanickou obdobou Prusíkova uzlu je blokant. Využívá se i v jiných oblastech, například turistice, k vypnutí provazu nebo lana.

Uzel je pojmenován po rakouském profesorovi českého původu Karlu Prusíkovi, který jej údajně vymyslel na jedné ze svých túr, jako první aplikoval v horolezectví a následně toto užití uzlu propagoval.

Pro snazší posunování prusíku po laně je možné jím provléknout karabinu, respektive uvázat prusík okolo lana i karabiny.

Asymtrický francouzský prusík

Obecně je jako prusíky označována celá skupina uzlů založených na stejném principu - tenké lano omotané několikrát kolem silnějšího. Další používanou variantou je asymetrický francouzský prusík, který se váže tak, že se přehnutá tenká šňůra několikrát omotá kolem silného lana a pak se konce šňůry provléknou ohybem.

Externí odkazy