Přeskočit na obsah

Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Mineralogie

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Povolení z Mineraly.sk[editovat zdroj]

Rád bych informoval o obdrženém povolení přebírat materiály z mineraly.sk. Myslím, že zvláště některé fotografie se mohou hodit. Jan.Kamenicek 22:43, 28. 1. 2007 (UTC)

Fotografie[editovat zdroj]

Jsem schopen pořídit fotografie snad většiny hornin a minerálů, stačí mi vypsat seznam co je potřeba a já se to pokusim obstarat se svobodnou licencí :) --Chmee2 19:03, 16. 2. 2007 (UTC)

Třídění minerálů[editovat zdroj]

Přesunuto z diskuse MiF.
Po delší době jsem vzhlédl na některé stránky o minerálech. První připomínku - prosím tě, nepředělávej skupiny minerálů na neobvyklé označování - mám namysli např. minerály 8. třídy - Křemičitany (Silikáty). Mezi mineralogy jsem vživotě toto označování neslyšel (za cca 30 let sbírání minerálů). Navíc anglosaská mineralogie častěji používá třídění podle Danova systému (tedy třídy 51-78). Další faktickou připomínku - všiml jsem si, že u indexů lomu v tabulce bývá někdy index u opticky jednoosých nerostů psán nω. Běžně se používá buď No (a také Ne nebo ε) (ve starší i současné české literatuře) nebo samotné ω (někde v české - podle toho jaké kdo má fonty na počítači a anglosaské oblasti) (u dvojosých minerálů Np (α), Nm (β) a Ng (γ). Jinak přeji mnoho zdaru v počínámí. --Ht1961 12:34, 31. 3. 2007 (UTC)

Asi to není vědecky úplně „košer“, ale vycházel jsem z toho, že se minerály dělí podle Strunze do 9 tříd. Vzhledem k tomu, že v názvu třídy jsou vyjmenovány všechny skupiny minerálů v ní obsažené, byly by některé názvy kategorií moc dlouhé, např. 6. třída by se mohla jmenovat takto: Sulfáty, selenáty, telluráty, chromáty, molybdáty a wolframáty.
Třídění podle Strunze je prostě proto, že kniha, ze které čerpám, a některé další zdroje jsou také podle tohoto systému. Pokud by se mělo zapsat také třídění podle Danova systému, mohl by se upravit Infobox geo tak, aby obsahoval jak zařazení podle Strunze, tak podle Dana. V tom by nebyl problém, na MinDatu to tam je oboje. Asi by to ale chtělo nejdříve napsat pořádný článek o třídění minerálů, jinak to pro většinu lidí bude jen nějaké číslo. Strunzův systém je jen velmi hrubě a Danův chybí úplně.

--MiF 20:37, 9. 4. 2007 (UTC)

Článek[editovat zdroj]

Napsal jsem nový článek Undulózní zhášení i s vyrobenou pěknou animací (se kterou mi pomáhal Che :), tak kdyby ses na něj chtěl kouknout a případně tam něco poupravit, doplnit a tak, budu jen rád ;) --Chmee2 16:19, 10. 11. 2007 (UTC)