Bitva u Grodna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Grodna
konflikt: Severní válka
Alexandr Menšikov, zachránce ruské armády u Grodna
Alexandr Menšikov, zachránce ruské armády u Grodna

Trvání15. ledna 1706
MístoGrodno, Bělorusko
VýsledekŠvédské vítězství
Strany
Rusko Rusko Švédsko Švédsko
Velitelé
Alexandr Danilovič Menšikov Karel XII.
Síla
23 000 mužů 20 000 mužů
Ztráty
8000 neznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Grodna byla bitvou severní války mezi Ruskem a Švédskem.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Severní válka, jež byla vedena v letech 17001721 mezi Ruskem a jeho spojenci na jedné straně a Švédskem na straně druhé, začala pro Rusko těžkou porážkou u Narvy, která vedla k tomu, že hlavní tíhu bojů proti Švédsku neslo Polsko. Boje v Polsku znamenaly další vojenská vítězství švédského krále Karla XII. a roku 1705 byl polský král August II. Silný svržen a nahrazen Stanislavem Leczyńskym, jenž byl pro Švédsko užitečným. Karel XII. se po porážce Polska rozhodl vytáhnout do Ruska.

Obklíčení ruské armády u Grodna a její únik[editovat | editovat zdroj]

13. ledna 1706 vytáhl Karel XII. z Polska do Ruska, přešel Němen a povedlo se mu obklíčit u Grodna hlavní ruské síly. Zdálo se, že hlavní ruská armáda bude u Grodna zničena dříve, než švédské tažení pořádně začne. Tehdy se carův přítel Alexandr Menšikov ukázal jako talentovaný vojevůdce a zachránil ruskou armádu, když ji rozdělil do malých skupin, které vyšly z obklíčení a v březnu přešly zamrzlý Němen, navíc bylo pronásledování ruské armády znemožněno oblevou.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Rusové unikli z Grodna, se dopustil Karel XII. velké chyby, když odtáhl do Saska, kde zůstal do srpna 1707 a dosahoval dalších vojenských úspěchů, ale za cenu toho, že Rusové dostali možnost se lépe připravit na obranu. V druhé polovině roku 1707 Karel XII. znovu vytáhl do Ruska a po menších vítězstvích utrpěl zdrcující porážku u Poltavy, která zvrátila průběh války v neprospěch Švédska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv autorů: Dějiny Ruska
  • Otakar Dorazil: Vládcové nového věku 1. díl

Související články[editovat | editovat zdroj]