Americké Panenské ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Americké Panenské ostrovy
United States Virgin Islands
vlajka
vlajka
znak
znak
Hymna
Virgin Islands March
Geografie

Poloha
Poloha

Hlavní městoCharlotte Amalie
Rozloha346.4 km²
Nejvyšší bodCrown Mountain (474 m n. m.)
Časové pásmo−4 (letní se nepoužívá)
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel87 146
Hustota zalidnění252.4 ob. / km²
Jazykangličtina (úřední)
Státní útvar
Státní zřízenínezačleněné území USA
GuvernérAlbert Bryan
PrezidentJoe Biden
Měnaamerický dolar (USD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1850 VIR VI
MPZUSA
Telefonní předvolba+1340
Národní TLD.vi

Americké Panenské ostrovy (anglicky United States Virgin Islands)[1] je souostroví v Malých AntiláchKaribském moři, které je nezačleněným územím Spojených států amerických. Souostroví je geograficky součástí Panenských ostrovů. Americké Panenské ostrovy tvoří tři hlavní ostrovy: Svatý Tomáš (83 km²), Svatý Jan (52 km²), Svatý Kříž (218 km²)[2] a přibližně 50 menších ostrovů se subtropickým podnebím.[3] Je to jediné místo ve Spojených státech, kde se jezdí vlevo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Charlotte Amalie, Sv. Tomáš

Panenské ostrovy byly původně osídleny Ciboneji, Kariby a Aravaky. Ostrovy pojmenoval Kryštof Kolumbus na své druhé cestě v roce 1493 jako ostrov „Svaté Uršuly a 11000 panen“. Více než 300 let byly ostrovy kolonizovány evropskými mocnostmi - Španělskem, Británií, Nizozemskem, Francií, a Maltézskými rytíři, nejdéle byly pod správou Dánska jako Dánská Západní Indie.

Dánská Západoindická společnost se usadila na Sv. Tomáši v roce 1672, na Sv. Janu v roce 1694 a v roce 1733odkoupila od Francie i Sv. Kříž. Ostrovy se staly dánskou královskou kolonií v roce 1754, jejich název zní v dánském překladu Jomfruøerne.

Ekonomiku ostrovů během 18. století a začátku 19. století poháněla cukrová třtina sklízená otroky, a to až do zákazu otroctví které podepsal guvernér Peter von Scholten 3. července 1848.

V námořní válce během 1. světové války se Spojené státy obávaly, že by ostrovy mohly být obsazeny Němci jako námořní základna. Znovu tedy nabídly Dánsku odkup ostrovů. Po několika měsících jednání byla odsouhlasena kupní částka ve výši 25 milionů dolarů. Následné referendum, uspořádané v roce 1916, potvrdilo s velkým rozdílem prodej ostrovů. Jednání bylo ratifikováno 17. ledna 1917, kdy USA a Dánsko podepsaly dohodu a 31. března 1917 byly po převzetí ostrovy přejmenoványy na Americké Panenské ostrovy. Americké občanství bylo uděleno obyvatelům ostrova v rokce 1927.

Magens Bay, Sv. Tomáš


Symboly[editovat | editovat zdroj]

Americké Panenské ostrovy, závislé území USA, užívá vedle amerických symbolů i své vlastní.

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Amerických Panenských ostrovů.

Vlajka Amerických Panenských ostrovů je tvořena bílým listem o poměru stran 2:3. Uprostřed listu je zobrazena zjednodušená verze velké pečeti USA, zlatého orla, držícího v pařátech vavřínovou ratolest a tři šípy. Po stranách orla jsou písmena V a I.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak Amerických Panenských ostrovů nebyl nikdy zaveden, jeho funkci plní pečeť. Ta je tvořena modrým kruhovým polem, uprostřed kterého je vyobrazen pták banakit americký (jamajský) (Coereba flaveola) na větvičce cypřišku nutkajského (Callitropsis nootkatensis, AM „Yellow Cedar“). Dále jsou na modrém poli zobrazeny tři hlavní ostrovy (měřítko neodpovídá skutečnosti) v zelené barvě. Na znaku Sv. Tomáše je zobrazena Legislativní budova a dvě vlajky, americká a dánská, u ostrova kotví loď, na Sv. Johnu jsou ruiny cukrovaru a na Sv. Kříži je zobrazen větrný mlýn. V dolní části je stuha s mottem „UNITED IN PRIDE AND HOPE” (česky Sjednoceni v hrdosti a naději). Kolem modrého pole je zlaté mezikruží, nahoře černý opis „GOVERNMENT OF THE” a dole „UNITED STATES VIRGIN ISLANDS” (česky Vláda Panenských ostrovů Spojených států (amerických)).[4]

Hymna[editovat | editovat zdroj]

Hymna Amerických Panenských ostrovů je píseň Virgin Islands March. Hymnu složili Sam Williams a Alton Adams.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Základem hospodářství Amerických Panenských ostrovů je cestovní ruch.[3] Ostrovy navštíví okolo 2 milionů návštěvníků ročně, z nichž mnoho navštíví ostrovy při okružních plavbách. Výrobní sektor sestává z rafinérství, textilního průmyslu, výroby rumu, elektroniky a farmaceutiky. Zemědělský sektor je malý. Většina potravin je dovážena. Míra mezinárodního obchodu je nízká, ale rostoucí součást ekonomiky. Hovensa, jedna z největších rafinerií, je na ostrově St. Croix.

Ostrovy jsou vystaveny tropickým bouřím a hurikánům. V minulosti způsobily značné škody hurikán Hugo 1989 a hurikán Marilyn 1995. V poslední době to byly dva za sebou jdoucí hurikány Irma a Maria v září 2017, při nichž zahynulo na Amerických Panenských ostrovech 5 lidí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LIŠČÁK, Vladimír; BOHÁČ, Pavel, a kolektiv. Jména států a jejich územních částí (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). 4. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2009. 112 s. ISBN 978-80-86918-57-0. S. 74. 
  2. BERÁNEK, Tomáš, a kolektiv. Index českých exonym. Standardizované podoby. Varianty.. 2., rozšířené a aktualizované. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. ISBN 978-80-86918-64-8. S. 75. 
  3. a b BRADNOVÁ, Hana, kolektiv autorů. Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 598. 
  4. Pečeť Amerických Panenských ostrovů na Flags of the World

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]