Přeskočit na obsah

Brian Johnson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brian Johnson
Základní informace
Narození5. října 1947 (76 let)
Gateshead, Anglie
Žánryhard rock
heavy metal
blues rock
PovoláníMuzikant, skladatel
Nástrojezpěv
Aktivní roky1972 – dosud
Členem skupinGeordie
AC/DC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brian Johnson (* 5. října 1947, Dunston, Anglie) je zpěvák a textař známý především svým působením v australské hard rockové kapele AC/DC.

V roce 1972 založil Johnson glam rockovou kapelu Geordie a stal se jejím zpěvákem. Kapela se však po vydání několika úspěšných alb rozpadla. V roce 1980 byla kapela na krátkou dobu obnovena, ale brzy po jejím obnovení byl Johnson osloven s nabídkou vstoupit do AC/DC, kde měl nahradit zesnulého Bona Scotta. Johnson nabídku přijal a s kapelou ještě v roce 1980 vydal album Back in Black, které se stalo jedním z komerčně vůbec nejúspěšnějších alb všech dob.[1]

Johnson je známý svým nošením ploché čepice nebo kšiltovky. Jeho bratr navrhl, aby si na pódiu nasadil čepici, aby mu při zpěvu nestékal pot z jeho hustých kudrnatých vlasů do očí. Johnson řekl: "Dej si to, aspoň uvidíš, co ta zatracená zrůda dělá!" Tak jsem si to nasadil a po třech písních ve druhém setu jsem se na něj podíval a zvedl palec – 'To je skvělé!' Ten klobouk už nikdy nesundám."

Začátkem roku 2016 začal mít problémy se sluchem, kvůli čemuž se skupinou přestal vystupovat. Na koncertech ho nahradil zpěvák Axl Rose.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1970 hrál Johnson s kabaretní/klubovou kapelou Jasper Hart Band, kde hráli písně z muzikálu Vlasy i softrockové-popové písně té doby. On a další členové kapely v roce 1972 vytvořili vlastní skupinu Geordie.

Skupina Geordie měla slibnou kariéru vystupovala v britském hudebním pořadu Top of The Pops, dokonce měli úspěch v Austrálii. V roce 1976 Johnson se rozhodl pro sólový projekt. Johnson mezitím v roce 1978 začal vystupovat jako Geordie v nové sestavě, někdy také nazývané Geordie II, ve které byl jediným původním členem. Geordie II se nakonec rozpadla na jaře v roce 1980, protože Johnson přijal nabídku na zpěváka do skupiny AC/DC.

Po smrti Bona Scotta skupina uvažovala nad rozpadu skupiny, ale došla k závěru, že Scott by jsi přál, aby AC/DC pokračovalo. Na jeho místo byli zvažováni různí kandidáti, včetně bývalého zpěváka Slade Noddyho Holdera. Angus Young jsi později vzpomněl: „Pamatuji si, že jsem poprvé slyšel, že Brianovo (Johnson) jméno bylo od Bona“.

Bon se zmínil, že byl jednou v Anglii na turné s kapelou, a zmínil, že Brian byl v kapele jménem Geordie a Bon řekl: „Brian Johnson, byl skvělý rokenrolový zpěvák ve stylu Little Richarda.' A to byl Bonův velký idol, Little Richard. Myslím, že když v té době viděl Briana, pro Bona to bylo 'No, je to chlap, který ví, o čem rock 'n' roll je.' Zmínil se o tom nám v Austrálii. Předpokládám, že když jsme se rozhodli pokračovat, Brian bylo první jméno, které jsme s Malcolmem vymysleli, tak jsme si řekli, že bychom se měli podívat, jestli ho najdeme."

Okamžitě skupina souhlasila, že Johnsonův styl vystupování se hodí k hudbě AC/DC. V březnu 1980 Johnson obdržel telefonát, který ho pozval do Londýna na konkurz jako nového zpěváka pro AC/DC. Brian jako velký fanoušek AC/DC rád vyhověl. Malcolm si na ten den vzpomíná: "Všichni jsme tam seděli a šli ho hledat, kde je ten chlap, Brian? Měl tu být už před hodinou. 'Ach jo? Hraje dole kulečník s roadies' - tak jsme si mysleli, no aspoň hraje kulečník."

Když ho někdo přivedl, aby se s nimi už setkal, Malcolm vzpomíná, že Johnson „měl slzy v očích. Byl smutný kvůli Bonovi jako my. Každopádně jsme řekli: Co chceš zkusit? A on řekl: ‚Zkoušel jsem "Whole Lotta Rosie" s Geordie, a šli jsme na to, ten chlap krájí hořčici. Ještě něco, co umíš? "Nutbush City Limits"? Okay můžeme to nakopnout, a taky to skvěle zazpíval. Vykouzlilo nám to úsměv na tváři – poprvé od Bona, takže jsme s ním teprve začali pracovat.“

Během několika dní byl Johnson v kapele, zprávy byly oficiálně zveřejněny 1. dubna 1980. Týden na to mu byla zaslána letenka na Bahamy, což byl nápad jejich managementu, částečně pro daňové účely a částečně proto, že ve Spojeném království nebyla žádná volná studia. Výsledkem bylo album Back in Black, které vyšlo v červenci téhož roku. Mělo celosvětový úspěch a stalo se druhým nejprodávanějším albem všech dob. V roce 1986 se Johnson vrátil do Tyneside a objevil se v hudebním videu pro „You Shook Me All Night Long“ a video získalo významné vysílání na MTV.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Brian byl ženatý se svou první manželkou Carol v roce 1968 a rozvedli se v roce 1990, má s ní dvě dcery: Joane (1968), Kala (1973).

V současnosti žije se svou druhou manželkou Brendou v USA na Floridě ve městě Sarasota.

Brian je vášnivým zastáncem a fanouškem fotbalového klubu Newcastle United FC.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

S Geordie[editovat | editovat zdroj]

Název Datum vydání Label
Hope You Like It 1973 Repertoire
Don't Be Fooled By The Name 1974 Repertoire
Masters Of Rock 1975 Repertoire
Save the World 1976 Repertoire
No Good Woman 1978 Repertoire
The Best of Geordie 1997 Platinum

S AC/DC[editovat | editovat zdroj]

Název Datum vydání Label Prodejnost v USA
Back in Black Červenec 1980 Atlantic 22,000,000
For Those About to Rock Listopad 1981 Atlantic 4,000,000
Flick of the Switch Duben 1983 Atlantic 1,000,000
Fly on the Wall Červen 1985 Atlantic 1,000,000
Who Made Who Květen 1986 Atlantic 5,000,000
Blow Up Your Video Leden 1988 Epic 2,000,000
The Razors Edge Září 1990 Atlantic 5,000,000
Ballbreaker Září 1995 Elektra 2,000,000
Stiff Upper Lip Únor 2000 EMI 1,000,000
Black Ice Říjen 2008 Sony 2,500,000
Rock or Bust Prosinec 2014 Columbia
Power Up Listopad 2020 Columbia

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gold & Platinum - Top 100 Albums [online]. Recording Industry Association of America [cit. 2017-04-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]