Čornomorske (Krym)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čornomorske
Чорноморське
Čornomorske – znak
znak
Čornomorske – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška20 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Autonomní republikaKrym
RajónČornomorský
Stát (de facto)RuskoRusko Rusko
RepublikaKrym
RajónČernomorský
Čornomorske
Čornomorske
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha119 km²
Počet obyvatel11 581 (2021)[1]
Hustota zalidnění97,3 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čornomorske (ukrajinsky Чорноморське, rusky ЧерноморскоеČernomorskoje, starořecky Καλός ΛιμήνKalos Limén, krymskou tatarštinou Aqmeçit) je sídlo městského typu v autonomní republice Krymu. Formálně je tedy součástí Ukrajiny, ovšem v rámci anexe Krymu v roce 2014 jej kontroluje Ruská federace.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Čornomorske leží na západním pobřeží Krymského poloostrova na pobřeží Černého moře. Od Simferopolu je vzdáleno přibližně 140 kilometrů severozápadně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Osídlení zde bylo založena v dobách kolonizace Černého moře Starověkým Řeckem v čtvrtém století před naším letopočtem, kdy se místo nazývalo Kalos Limén (Καλός Λιμήν, doslova krásný přístav) a vzniklo jako kolonie Chersonésu. V druhém století před naším letopočtem město dobyli Skytové.

V době Krymského chanátu zde byla dvě oddělená sídla, přičemž starší Akmesdžit Liman zmiňuje Johann Erich Thunmann jako malé město s nespolehlivým přístavem. Druhým sídlem byl Šejchlar. Později byla obě sídla spojena v jedno nazývané Ak-Mečeť.

Po anexi Krymu Ruským impériem byla zdejší půda přidělena nejprve hraběti Marko Ivanovičovi Vojnovičovi, po roce 1824 se pak stává jejím majitelem Michail Semjonovič Voroncov, generální gubernátor Nového Ruska. Za jeho vlády zde byly chovány ovce a velbloudi a vysazeny vinice a tabákové plantáže. Také byl podle projektu Georgije Ivanoviče Toričelliho postaven chrám zasvěcený Zachariášovi a Alžbětě.

V roce 1897 žilo v obci 575 obyvatel, z toho 566 mohamedánů.

V roce 1944 bylo sídlo přejmenováno na Čornomorske. Od roku 1957 je sídlem městského typu.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tschornomorske na německé Wikipedii a Чорноморське (Чорноморський район) na ukrajinské Wikipedii.

  1. Таблица 5. Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, городских округов, муниципальных районов, муниципальных округов, городских и сельских поселений, городских населенных пунктов, сельских населенных пунктов с населением 3000 человек и более [online]. [cit. 2022-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-09-01. .

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]