Přeskočit na obsah

Wikipedista:Zemneplocha/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Seznam vlastních jmen hvězd


Seznamy hvězd

Seznam vlastních jmen hvězd obsahuje seznam jmen hvězd, které schválila Mezinárodní astronomická unie (IAU). V astronomii se hvězdy označují různými jmény, včetně katalogových označení, současných i historických vlastních jmen a cizojazyčných názvů. IAU je jedinou mezinárodně uznávanou autoritou pro přidělování astronomických označení hvězd.[1] Jen malá část známých hvězd má vlastní jména; všechny ostatní mají pouze označení z různých katalogů nebo seznamů, případně nemají žádný identifikátor.

Nejčastěji jsou pojmenovány nejjasnější hvězdy na obloze nebo hvězdy, které tvoří části souhvězdí. Hvězdy mohou mít více vlastních jmen, protože mnoho různých kultur je pojmenovávalo nezávisle na sobě. Například Polárka byla v různých dobách a na různých místech lidské historie známá také pod jmény Alrucaba, Angel Stern, Cynosura, Al Djedi, Mismar, Navigatoria, Phoenice, Stella Maris, Tramontana a Yilduz.

Mnoho známých jmen hvězd pochází z doby před založením IAU (1922), jsou to především historická jména pocházející z arabštiny či latinky a jsou jimi označeny většinou hvězdy viditelné pouhým okem, tedy před vynálezem dalekohledu.[2] Další jména, především pro nové proměnné hvězdy, včetně nov a supernov, neustále přibývají. V roce 2016 IAU vytvořila Pracovní skupinu pro jména hvězd (WGSN), jejímž cílem je katalogizovat a standardizovat vlastní jména hvězd. Tato skupina vydala postupně několik bulletinů a seznamů vlastních jmen hvězd[3] a ve spolupráci s projektem NameExoWorlds[4] nabízí všem zemím možnost pojmenovat jednu exoplanetu a její hostitelskou hvězdu. Aktuální seznam vlastních jmen hvězd publikuje IAU. K červnu 2024 seznam obsahoval celkem 473 vlastních jmen hvězd[5][3]

V posledních několika staletích byl malý počet hvězd pojmenován také po jednotlivých lidech. Existují asi dvě desítky hvězd, které mají historická jména nebo které byly pojmenovány na počest astronomů, například Barnardova hvězda a Kapteynova hvězda. Kromě toho má mnoho hvězd katalogová označení, která obsahují jméno jejich sestavovatele nebo objevitele. Na základě kampaně NameExoWorlds schválila IAU v roce 2019 jméno Absolutno (podle Čapkova románu Továrna na absolutno) pro hvězdu [XO-5]] v souhvězdí Rysa a jméno příslušné exoplanety XO-5b na Makropulos.[6]

Seznam vlastních jmen[editovat | editovat zdroj]

V níže uvedené tabulce, pokud není uveden znak "†", je "moderní vlastní jméno" schválené WGSN a zapsané v Seznamu schválených hvězdných jmen IAU nebo jinak schválené IAU.[1][5] WGSN se rozhodla přidělovat vlastní jména jednotlivým hvězdám, nikoliv celým vícenásobným hvězdným systémům.[7] Jména označená "†" nebyla IAU schválena.

U takových jmen, které se týkají členů vícenásobných hvězdných systémů a kde není výslovně uvedeno písmeno složky (např. z Washingtonského katalogu dvojhvězd), WGSN uvádí, že jméno by mělo být chápáno jako jméno přiřazené vizuálně nejjasnější složce.

Podkladem k seznamu jsou především zdroje [1][5][2]

Jméno / český přepis Označení Souhvězdí Poznámka
Absolutno XO-5 Rys IAU 2019 NameExoWorlds
(podle Čapkova románu Továrna na absolutno)
Acamar θ1 Eridani A Eridanus Z arabsko-islámského názvu Akhir al-nahr ("Konec řeky").
Achernar α Eridani A Eridanus Arabský název آخر النهر (āḫiru ʾn-nahr) znamená "Konec řeky"; původně se používal pro θ Eri, která byla ve starověkém katalogu hvězd Almagest považována za konec řeky. Název byl přenesen na α Eri v době renesance, kdy bylo souhvězdí rozšířeno na jih ke svému novému konci.
Achird η Cassiopeiae A Kasiopeja Uvedeno v Bečvářově Atlas Coeli, ale původní zdroj není znám.[2]
Acrab β1 Scorpii Aa Štír β Scorpii sdílela tradiční jména Acrab, Akrab nebo Elacrab, všechna odvozená z arabského jména العقرب (al-'Aqrab) "Štír".
Acrux α Crucis Aa Jižní kříž "Acrux" je moderní zkratka Bayerova označení hvězd, které vzniklo v 19. století, ale začalo se běžně používat až v polovině 20. století.
Acubens α Cancri Aa Rak Od středověku se používá s různým pravopisem, z arabského slova الزبانى az-zubāná ("dráp"), použitého v Ptolemaiově Tetrabiblos při popisu hvězd α a ι Cnc. Jinak se stejné arabské slovo používalo pro "drápy" Štíra.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c IAU. Star Names. www.iau.org [online]. [cit. 2024-06-10]. Dostupné online. 
  2. a b c Kunitzsch, P.; Smart,T. A Dictionary of Modern Star Names (2.ed.). [s.l.]: Sky Publishing, 2006. ISBN 9781931559447. (anglicky) 
  3. a b IAU. Division C WG Star Names. www.iau.org [online]. [cit. 2024-06-10]. Dostupné online. 
  4. IAU. Projekt NameExoWorlds. nameexoworlds.iau.org [online]. [cit. 2024-05-10]. Dostupné online. 
  5. a b c IAU. IAU-Catalog of Star Names. exopla.net [online]. [cit. 2024-06-09]. Dostupné online. 
  6. IAU. 2019 Approved Names. nameexoworlds.iau.org [online]. [cit. 2024-05-10]. Dostupné online. 
  7. IAU. Division C/Working Group Star Names: Triennial Report 2016–2018. www.iau.org [online]. [cit. 2024-06-10]. Dostupné online.