Štírovka měkkoostenná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŠtírovka měkkoostenná
alternativní popis obrázku chybí
Štírovka měkkoostenná (Scorpiurus muricatus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
Rodštírovka (Scorpiurus)
Binomické jméno
Scorpiurus muricatus
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ostnitý lusk

Štírovka měkkoostenná (Scorpiurus muricatus) je nízká, poléhavá, žlutě kvetoucí, planě rostoucí rostlina. Je jediný druh malého rodu štírovka, který se v české přírodě vyskytuje.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh pochází z oblastí okolo Středozemního moře, ze severní Afriky a z jihozápadní Asie. Dostává se i do severněji položených evropských zemí kde vyrůstá již méně často, zavlečen byl i na americký a australský kontinent. V České republice, kam je tento neofyt také příležitostně zavlékán, se objevuje jen ojediněle.

Tato teplomilná rostlina je na kvalitu půdy nenáročná, roste na suchých i vlhkých místech, na plném slunci i v polostínu. Obvykle se vyskytuje po okrajích polí, cest a železničních tratích, na úhorech, rumištích, náspech i v suché stepní krajině, většinou na dobře odvodněných místech. Vyskytuje se do nadmořské výšky až 1200 m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá bylina s mnoha poléhavými a na koncích mírně vystoupavými lodyhami dlouhými 5 až 60 cm. Lysé nebo pouze jemně chlupaté lodyhy jsou porostlé vztyčenými kopinatými listy dlouhými do 10 a širokými do 2 cm. Celistvé listy mají palisty srostlé s dlouhými řapíky a jejich čepele jsou celokrajné se třemi až pěti žilkami.

úžlabí listů vyrůstají vzpřímeně dlouhé stopky okoličnatých květenství tvořených třemi až pěti oboupohlavnými květy. Stopky se postupně prodlužují a v době kvetení jsou květy výše než listy. Květy mají drobný, pětizubý, zvonkovitý kalich a 0,5 až 1 cm dlouhou, žlutou, pětičetnou motýlokvětou korunu s pavézou, křídly a člunkem. V koruně je deset dvoubratrých tyčinek s prašníky a přisedlý semeník nesoucí zahnutou čnělku s hlavičkovitou bliznou. Květy rozkvétají od konce jara po celé léto a jsou opylovány hmyzem.

Plodem je nepukavý, 2 až 5 cm dlouhý, nepravidelně spirálovitě stočený lusk porostlý měkkými ostny.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostliny štírovky měkkoostenné obsahují hodně fytoalexinů, látek které jsou součástí obranného systému rostlin. Potlačují mj. růst plísní rodu Fusarium, které produkují lidem škodící myxotoxiny.

Čerstvé byliny jsou sice výživné a dobře jsou přijímány přežvýkavci, vědomě se však za tímto účelem nepěstují. Místy se vysévají do okrasných zahrad nebo skalek jako půdokryvné rostliny. Jejich listy i plody jsou po uvaření jedlé, stočené plody se pak podobají housence a zdobí se jimi zeleninové saláty. V některých zemích proto mívá tato rostlina, pro vzhled plodů, jméno „pichlavá housenka“.[1][2][3][4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Štírovka měkkoostenná [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 17.03.2008 [cit. 2015-10-16]. Dostupné online. (česky) 
  2. AtlasRostlin.cz: Štírovka měkkoostenná [online]. Tiscali media, a.s., Praha [cit. 2015-10-16]. Dostupné online. (česky) 
  3. Plants For a Future: Scorpiurus muricatus [online]. Plants For a Future, Dawlish, Devon, UK [cit. 2015-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. FINCKH, Maria R. The OSCAR Project: Scorpiurus vermiculatus [online]. Faculty of Organic Agricultural Sciences, University of Kassel, DE, rev. 14.02.2015 [cit. 2015-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. (anglicky) 
  5. LONCHAMP, J.-P. HYPPA, Scorpiurus muricatus [online]. INRA, Unité de Malherbologie & Agronomie, Dijon, FR, rev. 12.2000 [cit. 2015-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]