Hypertenze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Arteriální hypertenze je vysoký tlak krve v tepnách.

Hodnoty arteriálního krevního tlaku

  • 140 a více mm rtuťového sloupce u systolického tlaku
  • 90 a více mm rtuťového sloupce u diastolického tlaku

jsou považovány za patologické (chorobné) a je třeba je léčit.

Arteriální hypertenzi lze považovat za jedno z civilizačních onemocnění, její vyskyt stoupá úměrně s dosaženým stupněm civilizačního vývoje společnosti.

Klasifikace hypertenze

[1]

Krevní tlak Systolický [mmHg] Diastolický [mmHg]
Ideální hodnoty 120 80
Normotenze 140 a méně 90 a méně
Mírná hypertenze 140 – 179 90 – 104
Středně těžká hypertenze 180 – 199 105 – 114
Těžká hypertenze 200 a víc 115 a víc
Izolovaná systolická hypertenze 160 a víc 89 a méně

Rizikové faktory

Rizikovými faktory pro její vznik jsou obezita, vysoký věk, nevhodný životní styl (např. nevhodné složení stravy, stres, kouření), svou roli ovšem hrají i dědičné předpoklady ke vzniku tohoto onemocnění. Příčinou může být také jiné onemocnění, např. ledvin (viz renální hypertenze), žláz s vnitřní sekrecí nebo oběhové soustavy – v takovém případě mluvíme o tzv. sekundární arteriální hypertenzi.

Typy arteriální hypertenze

  • Primární arteriální hypertenze - zvýšený tlak není důsledkem jiného onemocnění
  • Sekundární arteriální hypertenze - je důsledkem jiného zjištěného onemocnění, pro léčbu je nutné tuto příčinu odstranit
  • Samostatným onemocněním s odlišnými příčinami, projevy a následky je plicní arteriální hypertenze - hypertenze v plicním oběhu.

Neléčený vysoký krevní tlak koreluje s vývojem dalších onemocnění oběhové soustavy (ateroskleróza, cévní mozkové příhody, ischemická choroba srdeční, další choroby související s poškozením cévní stěny, choroby způsobené zhoršením orgánového prokrvení).

Hypertenze může být léčena změnou životního stylu (více pohybu, méně stresu, zanechání kouření), změnou stravy (méně soli, méně živočišných tuků, dostatek vlákniny, …) nebo léky na snížení krevního tlaku - antihypertenzivy.

Specifické typy hypertenze ve smyslu zvýšeného krevního tlaku

Jiné významy slova hypertenze

Související články

Reference

  1. WIDIMSKÝ, Jiří. Hypertenze, diagnóza a léčba. Jinočany: H&H, 1998. 227 s. ISBN 80-86022-32-3. Kapitola Definice hypertenze, s. 10.