Železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm
Nádraží ve Valašském Meziříčí
Nádraží ve Valašském Meziříčí
Číslo 281
Provozovatel dráhy Správa železnic
Technické informace
Délka 13 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Traťová třída C3
Napájecí soustava neelektrizovaná trať
Maximální sklon 12 ‰
Počet kolejí 1
Maximální rychlost 60 km/h
Externí odkazy
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,000 Valašské Meziříčí
trať do Hranic na Moravě
Silnice I/35
trať do Ostravy
2,113 Krhová
3,254 Hrachovec
6,227 Zašová
7,865 Střítež nad Bečvou
10,115 Zubří
13,052 Rožnov pod Radhoštěm
13,249 Rožnov pod Radhoštěm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 281) je jednokolejná regionální trať o délce 13 km. Provoz na trati byl zahájen v roce 1892.

V roce 2010 došlo v několika etapách k těžké střední obnově v úseku HrachovecZašová, z důvodu poškození při povodních a rekonstrukci dopravny Střítež nad Bečvou. Byly pokáceny porosty v okolí tratě, byla postavena nová nástupiště v obcích Zašová a Střítež nad Bečvou. V těchto zastávkách bylo také provedeno opravení kolejového svršku. Z hlediska staveb byly zbořeny domky sloužící jako zastávka v Zašové a ve Stříteži nad Bečvou a byly nahrazeny plechovými boudami. V roce 2011 došlo k dalším opravám po povodních a rekonstrukci nz. Zubří.

Obvyklé spoje[edit | edit source]

Na této trati jezdí jen osobní vlaky a jeden spěšný vlak (Rožnov pod Radhoštěm – Kojetín a zpět). Osobní vlaky jezdí buď na trase Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a zpět nebo na trase Kojetín / Kroměříž – Rožnov pod Radhoštěm a zpět. V roce 2020 začaly projíždět stanicí Střítež nad Bečvou všechny vlaky,[1] nyní slouží jen jako výhybna.

Zastávky na znamení[edit | edit source]

Ze šesti železničních stanic na této trati jsou čtyři na znamení. Tučně jsou vyznačeny železniční stanice na znamení: Valašské Meziříčí, Krhová, Hrachovec, Zašová, Zubří, Rožnov pod Radhoštěm. Pokud budete ve vlaku a budete chtít v některé z tučně vyznačených stanic vystoupit, zmáčkněte tlačítko signalizace, které je umístěno v každém vagonu. Pokud budete stát na zastávce, povinností strojvůdce je zastavit vlak.

Vlečky[edit | edit source]

První vlečka odbočovala před zastávkou v Krhové do areálu Sdělovacích a zabezpečovacích dílen ČSD, dnes firmy Ponast. Dnes je již zrušená. V Krhové odbočovala vlečka do areálu Schott (bývalý STV Glass) a do bývalého podniku Osvětlovací sklo. Tento celý vlečkový areál je již od roku 2006 bez provozu. Část mezi bránou a odbočnou výhybkou S1 v traťové koleji je ve špatném stavu, dokonce při opravě hlavní silnice došlo k zaasfaltování žlábků přejezdu, což způsobilo nesjízdnost vlečky. Na jaře roku 2014 došlo k celkové likvidaci vlečky Schott (STV Glass). Z rozsáhlé vlečky skláren tak zůstala jen část v bývalém závodě Osvětlovací sklo, ovšem sjízdná je jen krátká část za branou podniku.

Další vlečka je v Hrachovci do areálu Arpeta Group Hrachovec (bývalá cihelna, nacházela se tam i průmyslová drážka o rozchodu 600 mm), která byla používána ke šrotaci nákladních vozů a odvozu šrotu, na trati se dále nacházejí vlečky do pily (Lesnicko-dřevařská firma) ve Stříteži nad Bečvou (obsluha pravidelně), do Gumáren Zubří (od roku 2010 bez sporadického provozu, dnes je zlikvidováno napojení vlečky na síť SŽDC) a do areálu Energoaqua Rožnov pod Radhoštěm (bývalá Tesla), kam je několikrát do roka navážen mazut pro teplárnu.

Jako zajímavost lze vzpomenout bývalou vlečku do dřevoskladu v Rožnově pod Radhoštěm, která stála na úrovni dnešního supermarketu Lidl. Při pozorné prohlídce lze najít funkční výhybku, zhruba 20 metrů kolejového svršku (dnes silně zarostlého vegetací),výkolejku a dvě osvětlovací lampy. Dřevosklad ukončil provoz v roce 2000.

Jedna z rožnovských vleček dokonce překonala samotný konec tratě, a to vlečka uhelných skladů, vedoucí ze stanice podél výtopny, přes dnešní světelnou křižovatku, kde kousek před zemědělskou školou končila.

Provoz[edit | edit source]

V GVD 2020/21 zajišťují většinu výkonů motorové jednotky 844 RegioShark.[zdroj?] Rožnovská trať byla ve Zlínském kraji vůbec první, na které se mohli tímto typem vlaku svézt.[2] Dále je doplňují motorové jednotky 814 a motorové vozy 810.[3]

Nákladní dopravu (manipulační vlaky jezdící v neděli, úterý a čtvrtek v noci) zajišťují lokomotivy řady 742 ČD Cargo SOKV Ostrava, Pj Olomouc, PP Valašské Meziříčí.[zdroj?]

Navazující tratě[edit | edit source]

Valašské Meziříčí[edit | edit source]

  • Trať 280 Hranice na Moravě – Valašské Meziříčí – Odbočka Bečva – Horní Lideč – Horní Lideč st. hr. (Lúky pod Makytou ŽSR)
  • Trať 303 Kojetín – Kroměříž – Hulín – Holešov – Bystřice pod Hostýnem – Valašské Meziříčí
  • Trať 323 Valašské Meziříčí – Hostašovice – Veřovice – Frýdlant nad Ostravicí – Frýdek-Místek – Ostrava-Kunčice – Ostrava hl. n.

Galerie[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Jízdní řády ČSD a ČD. www.spravazeleznic.cz [online]. 14. června 2020 [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. 
  2. Trať z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí brouzdá žralok, regionycr.cz, 8. 10. 2012
  3. vagonWEB » Řazení vlaků » 2021 » Trať CZ-281. www.vagonweb.cz [online]. [cit. 2021-01-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[edit | edit source]