Přeskočit na obsah

Zygmunt Wróblewski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zygmunt Wróblewski
Narození28. října 1845
Grodno
Úmrtí16. dubna 1888 (ve věku 42 let)
Krakov
Příčina úmrtísepse
Místo pohřbeníRakowický hřbitov
Alma materFyzikálně-matematická fakulta Kyjevské univerzity
Univerzita Heidelberg
Mnichovská univerzita
Grodno male gymnasium
Povolánífyzik a chemik
ZaměstnavatelJagellonská univerzita
RodičeAntoni Wróblewski a Karolina Wróblewska
RodHouse of Wróblewski (Lubicz)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zygmunt Florenty Wróblewski (28. říjen 1845, Hrodno16. duben 1888, Krakov) byl polský chemik a fyzik narozený na území dnešního Běloruska.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Hrodně, tehdy patřícím Rusku. Studoval na univerzitě v Kyjevě. Kvůli spoluúčasti na lednovém povstání roku 1863 odešel do exilu. Studoval v Berlíně a Heidelbergu, v roce 1879 pak obhájil dizertační práci na Mnichovské univerzitě a stal se asistentem profesora na univerzitě ve Štrasburku. V roce 1880 se stal členem Polské akademie věd (Polska Akademia Umiejętności).

Již profesor Caillet na École normale supérieure v Paříži ho uvedl do studia kondenzace plynů. Poté, co přijal nabídku vést fakulty fyziky na Jagellonské univerzitě v Krakově, začal studovat plyny ještě intenzivněji a brzy k tomu spojil síly s fyzikem Karolem Olszewskim. 29. března 1883 použili novou metodu při kondenzování kyslíku a 13. dubna téhož roku i dusíku.

V roce 1888 při zkoumání fyzikálních vlastností vodíku převrátil petrolejovou lampu a zle se popálil. O několik dní později umřel na následky popálenin v Krakovské nemocnici. Karol Olszewski pokračoval úspěšně v experimentech, s použitím vylepšeného kaskádového přístroje, oxidu uhličitého a vroucího ethylenu ve vakuu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zygmunt Florenty Wróblewski na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]