Zvonek řepka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZvonek řepka
alternativní popis obrázku chybí
Zvonek řepka (Campanula rapunculus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď zvonkovité (Campanulaceae)
Rod zvonek (Campanula)
Binomické jméno
Campanula rapunculus
L.
Synonyma
  • zvonek hlíznatý
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květy zvonku řepka

Zvonek řepka (Campanula rapunculus) je středně vysoká, planě rostoucí rostlina s modrými zvonkovitými květy. Je to druh rodu zvonek, který do české přírody doputoval ze Středomoří.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Druh s poměrně rozsáhlým, ale nespojitým areálem výskytu. Objevuje se ostrůvkovitě od Velké Británie a západní Evropy přes jižní, střední a východní Evropu až po Kavkaz. Roste také v severozápadní Africe.

Do České republiky byl tento neofyt v minulosti příležitostně zavlékán, v současnosti se zde vyskytuje téměř pravidelně, avšak vzácně. Poprvé byl v české přírodě zaznamenán roku 1892.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Nenáročná bylina rostoucí nejčastěji v málo zapojených suchých trávnicích a na kamenitých místech, v křovinatých stráních, ve vinohradech a na okrajích polních cest. Vyhovuje ji nejvíce štěrkovitý nebo písečnohlinitý substrát. Vyskytuje od planárního do kolinního výškového stupně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvouletá rostlina s jednoduchou, vzpřímenou, v horní části rozvětvenou lodyhou vyrůstající z řepovitě zhrublého kořene dosahujícího do hloubky téměř metr. Lodyha vysoká 50 až 100 cm bývá tuhá, rýhovaná a tupě hranatá, ve spodní části je našedlá a výše tmavě zeleně. Listy rostoucí ve spodní části lodyhy jsou řapíkaté a jejich čepele jsou na bázi sbíhavé, po obvodě vroubkované a zvlněné, na vrcholu špičaté. Čepele spodních listů bývají dlouhé 40 až 75 mm a široké 6 až 13 mm. Ve střední části lodyhy vyrůstají listy menší, s přisedlou klínovou bázi, úzce elipsovité, po obvodě slabě zoubkované a mírně zvlněné a na vrcholu zašpičatělé. Lodyžní listy jsou šedozeleně zbarvené a bývají chlupaté, někdy i oboustranně.

Vrchní část lodyhy je porostlá trojúhelníkovitými listeny, které u báze mají dva zuby, výše jsou jemně zoubkované a vrchol mají dlouze špičatý. Oboupohlavné, široce otevřené květy vyrůstají na stopkách asi 3 mm dlouhých, mají úzce eliptickou číšku asi 5 mm dlouhou a společně vytvářejí dlouhé vrcholové květenství hrozen nebo latu. Pět přímých kališních zubů je úzce šídlovitých a oddáleně plytce zubatých, bývají dlouhé asi 15 mm a u báze jsou široké 1 mm. Nálevkovitě zvonkovitá koruna, asi 18 mm dlouhá, je tvořena pěti modrofialovými, zpětně prohnutými lístky, které jsou vespodu částečně srostlé. Pět volných tyčinek s tlustými nitkami je zakončeno prašníky, spodní semeníknektarovými žlázkami nese čnělku s trojlaločnou bliznou. Pro zamezení samoopylení dozrávají v květu prašníky dřív než blizna. Rostliny kvetou v červnu a červenci, opylovány jsou hmyzem.

Plody jsou kuželovité tobolky asi 6 mm dlouhé a 3 mm široké, které jsou holé, šedě hnědé a pod vrcholem mají tři otvory, kterými vypadávají zralá semena. Ta jsou oválná, asi 0,5 mm velká, světle hnědá, lesklá a mají uzoučký blanitý lem. Ploidie druhu je 2 = 20.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Zvonek řepka, který dostal druhové jméno podle tvaru kořene, se rozmnožuje výhradně semeny, ta spolehlivě klíčí jen po dobu jednoho roku.[1][2][3][4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska VI/1: Zvonček repkový [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2008 [cit. 2015-09-18]. S. 304-307. Dostupné online. ISBN 978-80-224-1002-1. (slovensky) 
  2. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Zvonek řepka [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2015-09-18]. S. 310-311. Dostupné online. (česky) 
  3. Wilde planten: Campanula rapunculus [online]. Wilde planten in Nederland en België, NL [cit. 2015-09-18]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  4. Online Atlas of the British & Irish Flora: Campanula rapunculus [online]. Botanical Society of the British Isles, UK [cit. 2015-09-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. ANDERBERG, Arne. Den virtuella floran: Campanula rapunculus [online]. Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE, rev. 12.06.2008 [cit. 2015-09-18]. Dostupné online. (švédsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]