Zvon svobody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zvon svobody

Zvon svobody (angl. The Liberty Bell) nebo Zvon nezávislosti (angl. The Independence Bell), původně nazývaný Old State House Bell, je americký zvon umístěný v Centru zvonu svobody ve Filadelfii ve státě Pensylvánie. Je to symbol svobody a nezávislosti Spojených států amerických. Byl odlit v letech 17511752 a jeho zvonění v roce 1776 potvrdilo vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zvon byl odlit v nejstarší britské slévárně zvonů White Chapel Bell Foundry v Londýně. Je zhotoven z bronzu o obsahu 70 % mědi, 20 % cínu, 10 % ostatních kovů. Rozměry: výška 1,2 metru, šířka 1,16 metru, obvod věnce 3,7 metru a obvod koruny 2,3 metru. Jeho hmotnost je 940 kg.

Na věnci má nápis kapitálou: PROCLAIM LIBERTY THROUGHOUT ALL THE LAND UNTO ALL THE INHABITANTS THEREOF LEV. XXV. V X. BY ORDER OF THE ASSEMBLY OF THE PROVINCE OF PENSYLVANIA FOR THE STATE HOUSE IN PHILADA/.

Na plášti je nápis: PASS AND STOW PHILADA/MDCCLIII.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zvon svobody byl původně zavěšen ve spodním patře dřevěné věže historické budovy Síně nezávislosti (Independence Hall) ve Filadelfii. Po jejím nahrazení věží cihlovou v 80. letech 18. století byl zvon vyzdvižen tam. Protože praskl, byl u příležitosti oslav 100. výročí nezávislosti Spojených států nahrazen výročním zvonem, nazvaným Centennial Bell, který byl odlit pro jubilejní výstavu v roce 1876 (Centennial Exposition) a visí v kupoli věže z roku 1828. Zvon svobody byl od 50. let 19. století do roku 1976 umístěn v přízemí. Roku 1976 byl přemístěn na protější chodník ulice a roku 2003 tam pro něj postaven prosklený pavilón s informačním střediskem Liberty Bell Center.

Repliky a jiné americké zvony[editovat | editovat zdroj]

V severní Americe dlouho chyběla tradice užívání velkých chrámových zvonů i tradice odlévání zvonů, proto Zvon svobody zůstával až do 20. století největším zvonem ve Spojených státech amerických. Nizozemští přistěhovalci šířili oblibu zvonohry, v níž bývají zastoupeny menší zvony. Až roku 1950 bylo pro různá americká města odlito 53 replik Zvonu svobody, které jsou zpravidla umístěny jako pomníky na zemi, nikoliv ve věžích. V současné době největší zvon v USA, "Bourdon" o spodním průměru 3,1 metru a váze 20 tun, je součástí zvonohry newyorského baptistického chrámu Riverside Church, byl odlit v roce 1929. Američané ho označují za největší zvon na světě.[2]. Druhý v pořadí, o váze 5,5 tuny, byl odlit teprve v roce 1985 pro Centralia Tower ve městě Centralia ve státě Illinois.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]