Zuzana Marková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zuzana Marková
Zuzana Marková in "Aspern".jpg
Základní informace
Narození 1988
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry opera, klasická hudba
Povolání hudební pedagog, sbormistr, zpěvačka
Nástroje klavír
Hlasový obor soprán
Aktivní roky 2000-dosud
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zuzana Marková (* 1988Praze) je česká sopranistka, sólistka Národního divadla v Praze, divadla Antonína DvořákaOstravě a dalších operních domů v Česku i zahraničí.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Studovala na Pražské konzervatoři obor klasický zpěv u své matky, prof. Jiřiny Markové, klavír u prof. Miroslava Langera a dirigování u prof. Miriam Němcové a prof. Hynka Farkače. Účastnila se mistrovských kurzů Mietty Sigheleho a Veriana Lucchettihoitalském Riva del Garda. V letech 2010–2011 dále pokračovala ve studiu zpěvu u Paoly Pittalugaové v Operním studiu v Boloni.

V roce 2003 zvítězila v pěvecké soutěži “Pražský pěvec” a získala druhé místo v “Duškově pěvecké soutěži“ v Praze.

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Zpěv a herectví[editovat | editovat zdroj]

V pražském Národním divadle vystupovala již jako dítě v dětských rolích (Jakobín, Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana), Komedianti (Pagliacci), Příhody lišky Bystroušky, Rigoletto, Braniboři v Čechách) a také v činoherních představeních (Mistr a Markétka, Richard lll.) a jako šestnáctiletá se se objevila v hlavní roli Františky v Burianově Opeře z pouti v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

V roce 2012 získala Zuzana Marková druhou cenu v Mezinárodní soutěži Ernsta Häfligera ve Švýcarsku.

Zpívala také na koncertech „Omaggio a Verdi“ (Pocta Verdimu) se Sicilským symfonickým orchestremPalermu (árie a výběr scén z “Traviaty” a “Rigoletta”), zahajovací koncert Avignonského festivalu a Musiques en fêteChorégie d'Orange, Classic in the CityAntverpách pro De Vlaamse Opera a další koncerty v Itálii a ČíněOrchestra Filarmonica Toscanini.

Sbormistrovská činnost[editovat | editovat zdroj]

Marková byla sólistkou souboru Dětská opera Praha a po smrti sbormistra Milana Malého v roce 2004 se sama stala sbormistryní souboru. Jako sbormistryně vystupovala s Dětskou operou v Bayreuthu a v roce 2005 také reprezentovala Česko na světové výstavě Expo 2005japonské Nagoji.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]