Ztracenci (film, 1983)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ztracenci
Původní názevThe Outsiders
Země původuSpojené státy americké
Jazykangličtina
Délka114 minut
Žánrdrama
PředlohaOutsideři (Susan Eloise Hinton)
ScénářKathleen Rowell
RežieFrancis Ford Coppola
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleC. Thomas Howell
Matt Dillon
Ralph Macchio
Patrick Swayze
Rob Lowe
Diane Lane
Emilio Estevez
Tom Cruise
Leif Garrett
ProdukceGray Frederickson
Fred Roos
HudbaCarmine Coppola
KameraStephen H. Burum
StřihAnne Goursaud
Výroba a distribuce
Premiéra25. března 1983
Produkční společnostZoetrope Studios
DistribuceWarner Bros.
Ztracenci na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ztracenci (v anglickém originále The Outsiders) je americké filmové drama z roku 1983. Natočil jej režisér Francis Ford Coppola podle scénáře, který napsala Kathleen Rowell. Ten je inspirován knihou Outsideři od Susan Eloise Hinton. Autorem hudbu k filmu je režisérův otec Carmine Coppola. Hráli v něm například Matt Dillon, Patrick Swayze a Tom Cruise. Roku 2005 byl film vydán na DVD, přičemž obsahoval i původně vystřižené scény (celkem 22 minut navíc). Snímek byl natáčen v Tulse v roce 1982. Již během natáčení tohoto filmu (ve volných dnech) pracoval na scénáři ke svému dalšímu snímku Dravé ryby.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Rodiče bratrů Curtisových zemřeli, a tak nejstarší bratr Darrel ("Darry") zůstal v roce 1965 v Tulse v Oklahomě, aby vychovával a podporoval své dva mladší bratry, Ponyboye a Sodapopa ("Soda"). Několik bohatých teenagerů obtěžuje a napadá Ponyboye, dokud je nevyžene několik jeho kamarádů z mazáků. Další večer jde on, Johnny a Dallas na film do místního drive-in kina, kde se Dallas snaží flirtovat se "Soc" Cherry Valanceovou. Neuspěje, ale Cherry pozve Ponyboye a Johnnyho, aby si sedli k ní a Marcii. Později, když obě dospívající dívky odcházejí domů, se objevují jejich kluci Socs Bob a Randy, kteří jsou rozčílení. Dívky s nimi odcházejí, aby se vyhnuly jakékoli eskalaci.

Pony a Johnny jdou místo domů na opuštěný pozemek, aby se Johnny vyhnul obvyklým vzteklým hádkám a domácímu násilí svých rodičů. Běduje nad beznadějností svého mladého života, a to jak doma, tak v rámci sociálně-ekonomických struktur vytvořených ve škole. Usíná, Ponyboy se probudí o několik hodin později a spěchá domů, protože se bojí požadavků svého staršího bratra na disciplínu, který ho kárá a dokonce ho udeří. Uteče s Johnnym do místního parku. ezou po prolézačkách a vzpomínají na dětství, dokud je nepotkají, nepronásledují a nenapadnou Bob, Randy a třemi dalšími Socs. Johnny je zbit a Pony se téměř utopil ve fontáně v parku, dokud Johnny Boba neprobodl a nezabil ho.

Ponyboy a Johnny se obávají právních důsledků a najdou Dallase, který jim dá peníze na jídlo a nabitou zbraň. Utečou do Windrixville v Oklahomě, naskočí na vlak a pak se ukryjí v opuštěném kostele, kde si obarví vlasy, hrají poker a čtou si román Jih proti Severu. Po čtyřech dnech je navštíví Dallas, který lhal policii, jež nyní pátrá v Texasu. Vzkaz od jeho bratra Sodapopa nabádá Ponyboye, aby se vrátil domů, protože Cherry je ochotná svědčit v jejich prospěch. Při nákupu jídla se Johnny přiklání k tomu, aby se vydali, ale Dallas nesouhlasí.

Po návratu do kostela zjistí, že hoří a uvnitř jsou uvězněny děti. Zachrání je, ale jsou popáleni a Johnny si zlomí páteř. Ponyboy se v nemocnici znovu setkává se svými dvěma staršími bratry a pak se vrací domů. Jejich hrdinský čin se dostal na titulní stranu místních novin, ale soudce může poslat Ponyboye do chlapeckého domova.

Ponyboy a Two-Bit navštíví Johnnyho a Dallase v nemocnici. Ponyboy požádá Two-Bita, aby v nemocničním obchodě se suvenýry koupil další výtisk knihy Jih proti Severu. Když přijde Johnnyho násilnická matka, která ho týrá, odmítne její návštěvu. Ta si proto vybije svůj hněv na Ponyboyovi a Two-Bitovi, kteří ji odsuzují jako špatnou matku. Dallas je povzbuzuje, aby kvůli Johnnymu vyhráli nadcházející rvačku, kterou vyvolala Bobova smrt.

Později se Ponyboy setká s Cherry kvůli soudu. a nechce navštívit Johnnyho v nemocnici, protože zabil Boba. Později v noci vyhrají mazáci rvačku a to včetně Dallase, který opustil nemocnici. Poté Dallas odveze zraněného Ponyboye do nemocnice za Johnnym. Když mu Ponyboy řekne o vítězství mazáků, je Johnny rozpolcený a zemře chvíli na to, co řekne Ponyboyovi, aby „zůstal zlatý“.

Dallas rozzuřený a zničený Johnnyho smrtí vyloupí obchod, ale majitel ho postřelí. Zavolá Darrellovi, aby se s ním setkal v parku a pomohl ho ukrýt. Policie přijíždí jako první a Dallase obklíčí. Ten spáchá asistovanou sebevraždu, když na policistu namíří prázdnou pistoli.

Soudce u soudu zprostí Ponyboye viny za Bobovu smrt a svěří ho do Darrellovy péče. Později ve škole Cherry uvidí Ponyboye a ignoruje ho. Učitelka angličtiny mu nabídne, aby napsal kvalitní slohovou práci o osobních zkušenostech, ale on je bez nápadu.

Uvnitř Johnnyho výtisku knihy Jih proti Severu je dopis vysvětlující, jak záchrana dětí stála za obětování jeho života, a nabádá Ponyboye, aby se „nikdy neměnil“, tedy „zůstal zlatý“. Johnnyho dopis inspiroval Ponyboyovu esej "Ztracenci". Příběh začíná: "Když jsem vyšel z temnoty kina do jasného slunečního světla, měl jsem na mysli jen dvě věci: Paula Newmana a odvoz domů."

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Outsiders (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]