Zrnkovací kolečko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Zrnkovací kolečko (slangově Zrnkovák[zdroj?]) je vyrobeno z ocelových tyček, na jejichž zkoseném konci je upravena kulatá vyleštěná prohlubeň.

Touto jamkou se nasazuje zrnkovák na zrnko, tlakem a otáčením se zaobluje a leští. Používají se celé sady zrnkováků, odlišujících se pouze velikostí jamek. Upevňují se zazašroubováním do univerzálního držátka aby jejich výměna byla pohodlná.

Zrnkováky lze zhotovovat na nástroji zvaném zrnkovadlo – granátová technika. Je to ocelová destička s vyleštěnými půlkulatými vyvýšenými nestejné velikosti a tvaru zrnka; na nichž pak naklepávají jamky do zrnkováků.

Zrnkovací kolečko se používá k ozdobě a zdůraznění okrajů obrub a linek. Mají tvar ocelových tyček jako zrnkováky; na jejich předním konci je ve vidlici upevněno kolečko s jamkami. Vedeme-li kolečko pod lehkým tlakem po ostré hraně obruby nebo linky, vytvoříme na ní pravidelnou řadu drobných zrnek.