Přeskočit na obsah

Zpívej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zpívej
Původní názevSing
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka110 minut
ScénářGarth Jennings
RežieGarth Jennings
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMatthew McConaughey
Reese Witherspoonová
Seth MacFarlane
Scarlett Johanssonová
John C. Reilly
Taron Egerton
Tori Kelly
ProdukceChris Meledandri
Janet Healy
HudbaJoby Talbot
StřihGregory Perler
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 21. prosince 2016
Česko 22. prosince 2016
Produkční společnostIllumination Entertainment
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet75 milionů dolarů
Tržby631.8 milionů dolarů
Zpívej na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zpívej (v anglickém originále Sing) je americký animovaný komediální film z roku 2016, produkovaný Illumination Entertainment a distribuovaný Universal Pictures. Režie a scénáře se ujal Garth Jennings. Své hlasy do filmu propůjčili Matthew McConaughey, Reese Witherspoonová, Seth MacFarlane, Scarlett Johanssonová, John C. Reilly, Taron Egerton a Tori Kelly. Do české verze své hlasy propůjčili Libor Bouček, Ewa Farná a Jan Maxián. Původní skladba snímku je písnička „Faith“ od Stevieho Wondera a Ariany Grande. Film měl premiéru 21. prosince 2016 a v českých kinech o den později.

Hlavní postavou filmu je koala jménem Buster Moon, který vlastní divadlo. Obliba jeho scény však klesá a naopak dluhy stoupají. Ani jeho přítel - ovce Eddie - pro něj nemá lepší radu než divadlo prostě prodat. Bezradný Buster vše vsadí na jednu kartu a rozhodne se uspořádat velkolepou pěveckou soutěž. Jeho sekretářka - chameleonka mrs. Crawly - však omylem vytiskne na letáky chybnou výši finanční odměny pro vítěze. O zájem je sice postaráno, ale Buster může nabídnout jen pouhý zlomeček slibované ceny a netuší, jak získat zbytek. Jeho příběh se však ještě prolíná s dalšími osudy jeho pěti soutěžících: Johnnho, Rositiným, Meeniným, Mikovým a Ashiným.

Gorila Johnny je teenager, který se nemůže shodnout se svým otcem, proslulým gangsterem, v tom, co by měl v životě dělat. Johnny svou velkou zálibu v hudbě před svým otcem tají a Busterovu soutěž bere jako šanci, konečně nějak zužitkovat svůj talent. Když však kvůli zkoušce vystoupení jeho otce zavřou do vězení, zdá se být neexistující finanční odměna jedinou možností, jak si ho udobřit.

Prase Rosita, je matka pětadvaceti malých, nezbedných selat, o kterou se její manžel Norman zajímá jen když se jí ptá, kde jsou klíče od auta. Rosita je však velmi nadaná zpěvačka a do Bustrovy soutěže se přihlásí, aby konečně mohla dělat to, co má ráda ona. V jeho divadle je přiřazena k vepři Guntrovi, který má za úkol naučit ji tančit a uvolnit se. Co se ale stane, když bude pětadvacet zlobivých dětí nehlídaných?

Slonice Meena je mladá dívka, která nadevše miluje hudbu a nenašla by nikoho, kdo by si nezamiloval její překrásný hlas. Bohužel se s ním jinde než doma neumí předvést. Je ohromně stydlivá. Do Bustrovy soutěže ji pošle její činorodá rodina, která do ní vkládá veškeré naděje. To však Meenu vystresuje ještě víc. Nakonec nikdo v divadle netuší, že se Meena nejen původně chtěla do soutěže přihlásit jako soutěžící, ale i že umí zpívat. Jak Meena ostatní přesvědčí o svém talentu, když před nimi zpívat nedokáže?

Myšák Mike je pouliční jazzový muzikant, hrající na saxofon. Je sice velmi talentovaný hudebník a zpěvák, ale zároveň také ctižádostivý, zlomyslný a nečestný. Neštítí se skoro ničeho, aby se dostal k penězům. A Bustrovu soutěž bere právě jako příležitost, se k nim dostat. Aby si získal oblibu, slávu, peníze, či přízeň Nancy - myši která se mu líbí, dopustil se podvodu, který může splatit jen dvěma věcmi: buď vlastní kůží, nebo smyšlenou hlavní cenou soutěže.

Dikobrazka Ash je náctiletá rockerka, která je v kapele se svým přítelem Lancem. Hudbu má ohromně ráda a za možnost hrát před skutečným publikem by dala cokoliv. Lance ji však stále odstrkuje do stínu, zadupává do země její talent a snaží se strhnout všechnu slávu na sebe. Ash ho má však příliš ráda, než aby to viděla. Bustrovy soutěže se chtěla zúčastnit i s ním a odměnu využít pro ně pro oba. Buster Moon sice v Ash spatří schopnou zpěvačku ale Lance do soutěže přijmout odmítne. Lance a jeho ego si nenechají tuto potupu jen tak líbit a Lance začne Ash podvádět s jinou dívkou - s Becky. Když to divoška Ash zjistí, pozbude všechno své sebevědomí a uzavře se do sebe. Jestliže zjistí, že jí lže i Buster Moon, bude vůbec ochotná ještě někdy hrát?

(zajímavost: Podle děje filmu je autorkou písně Set it all free právě Ash.)

Matthew McConaughey Buster Moon,
Reese Witherspoonová Rosita
Seth MacFarlane Mike
Scarlett Johanssonová Ash
John C. Reilly Eddie Noodleman
Tori Kelly Meena
Taron Egerton Johnny
Nick Kroll Gunter
Nick Offerman Norman
Garth Jennings Karen Crawly
Peter Serafinowicz Velký taťka
Beck Bennett Lance, porcupine
Leslie Jones matka Meeny
Jay Pharoah děda Meeny
Jennifer Saunders slečna Nana Noodleman
Jennifer Hudson malá Nana Noodleman
Rhea Perlman Judith
Laraine Newman babička Meeny
Bill Farmer novinář
Adam Buxton Stan
Brad Morris Baboon

Malá prasátka namluvili Oscar Jennings, Leo Jennings, Caspar Jennings a Asa Jennings. Režiséři Wes Anderson, Garth Jennings, Chris Renaud a Edgar Wright propůjčili své hlasy různým postavám v cameo rolích.

Libor Bouček Buster Moon
Ewa Farná Ash
Jan Maxián Lance
Anna Brousková Rosita
Viktor Dvořák Mike
Petr Lněnička Eddie
Michal Holán Johnny
Jana Zenáhlíková Meena
Sandra Pogodová slečna Nana
Pavel Tesař Crawly
Jiří Schwarz Velký taťka
Radek Kuchař Gunter
Pavel Vondra děda Meeny
Tomáš Juřička Norman
Zuzana Slavíková máma Meeny
Jana Postlerová babička Meeny

Další hlasy poskytli: Pavel Rímský, Zbyšek Horák, Ludvík Král, Petr Neskusil, Jiří Ployhar, Svatopluk Schuller, Šimon Fikar, Terezie Taberyová, Jiří Valšuba, Bohuslav Kalva.

Soundtrack

[editovat | editovat zdroj]

Soundtrackové album bylo vydáno 21. prosince 2016. Filmovou hudbu složil Joby Talbot. Prvním singlem se stala písnička „Faith“ a druhým „Set It All Free“.

Sing: Original Motion Picture Soundtrack
Pořadí NázevHudbaText Délka
1. Faith  Stevie Wonder feat. Ariana GrandeRyan Tedder, Benny Blanco 2:42
2. Gimme Some Lovin'  The Spencer Davis GroupStevie Winwood, Spencer Davis, Muff Winwood 2:54
3. The Way I Feel Inside  Taron EgertonRod Argent 1:28
4. Let's Face the Music and Dance  Seth MacFarlaneIrving Berlin 2:54
5. I Don't Wanna  Scarlett Johanssonová a Beck Bennett  1:24
6. Venus  Reese Witherspoonová a Nick KrollRobbie van Leeuwen 2:30
7. Auditions  Obsazení filmu Zpívej  2:47
8. Bamboléo  Gipsy KingsTonino Baliardo, Chico Bouchikhi,Nicolas Reyes 3:25
9. Hallelujah  Tori KellyLeonard Cohen 3:27
10. Under Pressure  Queen feat. David BowieFreddie Mercury, Brian May,Roger Taylor, John Deacon, David Bowie 4:05
11. Shake It Off  Nick Kroll a Reese WitherspoonováTaylor Swift, Max Martin, Shellback 2:00
12. I'm Still Standing  Taron EgertonElton John (hudba), Bernie Taupin (text) 3:07
13. Set It All Free  Scarlett JohanssonováDave Bassett 3:34
14. My Way  Seth MacFarlanePaul Anka, Claude François, Jacques Revaux, Gilles Thibault 4:16
15. Don't You Woory 'bout a Thing  Tori KellyStevie Wonder 4:01
16. Golden Slumbers / Carry That Weight  Jennifer HudsonLennon McCartney 3:40

V lednu 2014 bylo oznámeno, že Garth Jennings bude psát scénář a bude režírovat animovanou komedii pro Universal Pictures a Illumination Entertainment o „odvaze, soutěživosti a udržení tónu“.[1]Původně se flm měl jmenovat Lunch (v české jazyce: Oběd), později byl přejmenován na Sing (v českém jazyce: Zpívej). V lednu 2015 se k projektu připojil Matthew McConaughey, v červnu John C. Reilly a v listopadu zbytek obsazení.

11. září 2016 byl film promítán na Torontském filmovém festivalu. Premiéru ve Spojených státech amerických měl 21. prosince 2016 a v České republice 22. prosince 2016.

Za první tři promítací dny snímek vydělal 33,7 milionů dolarů v Severní Americe a 17 milionů dolarů v ostatních oblastech. Celkové celosvětové tržby činí 634,2 milionů dolarů. Rozpočet filmu činil 75 milionů dolarů.[2] V Severní Americe byl oficiálně uveden 21 . května 2016, společně s filmy Pasažéři a Assassin's Creed. Za čtvrteční večer snímek vydělal 1,7 milionů dolarů.[3]

Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal ze 102 započtených recenzí 72 procent s průměrným ratingem 6,5 bodů z deseti. Na serveru Metacritic snímek získal z 32 recenzí 60 bodů ze sta. Na Česko-Slovenské filmové databázi snímek získal 78%.

Ocenění a nominace na ceny

[editovat | editovat zdroj]
Ocenění Datum ceremoniálu Kategorie Nominovaný
Annie Awards 4. února 2017 Nejlepší hudba v animovaném filmu Joby Talbot
Zlatý glóbus 8. ledna 2017 Nejlepší animovaný film Zpívej
Nejlepší původní skladb „Faith“ – Ryan Tedder, Stevie Wonder a Francis Farewell Starlite

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sing (2016 film) na anglické Wikipedii.

  1. ‘How The Grinch Stole Christmas’ Moves Off ‘Justice League’ Date – Update [online]. [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. 
  2. Sing (2016) [online]. [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. 
  3. Box Office: 'Rogue One,' 'Sing' Win Wednesday; 'Assassin's Creed' Beats 'Passengers' [online]. [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]