Zorila velká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zorila velká

alternativní popis obrázku chybí
Zorila velká
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)a
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: lasicovití (Mustelidae)
Rod: zorila (Ictonyx)
Kaup, 1835
Binomické jméno
Ictonyx striatus
Kaup, 1835
Rozšíření zorily velké
Rozšíření zorily velké
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zorila velká (Ictonyx striatus) je velká lasicovitá šelma. Do stejného rodu patří ještě jeden druh, zorila malá Ictonyx libycus, žijící v oblasti Sahary a Sahelu. Jako zorila se označuje také menší a štíhlejší zorila pruhovaná (Poecilogale albinucha), patřící do jiného rodu, která se stavbou těla podobá spíše lasici. Slovo zorilla má původ ve španělštině a znamená "lištička".

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Zorila velká maá rozsáhlý areál výskytu v savanách na území subsaharské Afriky od Senegalu a Nigérie až po Jihoafrickou republiku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 38 - 56 cm dlouhá a její ocas měří průměrně 20 - 30 cm. Samice váží okolo 0,6 kg, samci až 1,3 kg. Zbarvení je silně variabilní podle teritoria. Obecně je černě zbarvená na spodní části těla a bocích, se čtyřmi širokými světlými pruhy na hřbetě táhnoucími se od temena hlavy až k bíločernému huňatému ocasu. Nejvíce podobným je ji severoamerický skunk pruhovaný, ten je však řazen do jiné čeledi skunkovití.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Žije samotářským způsobem života a je vysoce teritoriální. Je aktivní v noci a živí se hlodavci, plazy, hmyzem a ptačími vejci. Přes den odpočívá ve vlastnoručně vyhrabané, nebo již po jiném zvířeti opouštěné noře. V případě ohrožení vyměšuje z análních žláz odporně páchnoucí výměšek nebo utíká vysoko na stromy.

Mezi zářím a prosincem rodí samice jedno až tři mláďata, která kojí asi dva měsíce. Ve dvou měsících života se již učí lovit masnou potravu a krátce poté jsou již plně samostatná. V přírodě se přitom mohou dožít i více jak 10 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Striped Polecat na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]