Zorila velká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zorila velká

Zorila velká
Zorila velká
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)a
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: lasicovití (Mustelidae)
Rod: zorila (Ictonyx)
Kaup, 1835
Binomické jméno
Ictonyx striatus
Kaup, 1835
Rozšíření zorily velké
Rozšíření zorily velké

Zorila velká (Ictonyx striatus) je velká lasicovitá šelma. Do stejného rodu patří ještě jeden druh, zorila malá ''Ictonyx libycus'', žijící v oblasti Sahary a Sahelu. Jako zorila se označuje také menší a čtíhlejší zorila pruhovaná (Poecilogale albinucha), patřící do jiného rodů, která se stavbou těla podobá spíše lasici. Zlovo zorilla má původ ve španělštině a znamená "lištička".

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Zorila velká maá rozsáhlý areál výskytu v savanách na území subsaharské Afriky od Senegalu a Nigérie až po Jihoafrickou republiku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 38 - 56 cm dlouhá a její ocas měří průměrně 20 - 30 cm. Samice váží okolo 0,6 kg, samci až 1,3 kg. Zbarvení je silně variabilní podle teritoria. Obecně je černě zbarvená na spodní části těla a bocích, se čtyřmi širokými světlými pruhy na hřbetě táhnoucími se od temena hlavy až k bíločernému huňatému ocasu. Nejvíce podobným je ji severoamerický skunk pruhovaný, ten je však řazen do jiné čeledi skunkovití.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Žije samotářským způsobem života a je vysoce teritoriální. Je aktivní v noci a živí se hlodavci, plazy, hmyzem a ptačími vejci. Přes den odpočívá ve vlastnoručně vyhrabané, nebo již po jiném zvířeti opouštěné noře. V případě ohrožení vyměšuje z análních žláz odporně páchnoucí výměšek nebo utíká vysoko na stromy.

Mezi zářím a prosincem rodí samice jedno až tři mláďata, která kojí asi dva měsíce. Ve dvou měsících života se již učí lovit masnou potravu a krátce poté jsou již plně samostatná. V přírodě se přitom mohou dožít i více jak 10 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Striped Polecat na anglické Wikipedii.