Zoltán Lajos Meszlényi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Blahoslavený Zoltán Lajos Meszlényi (2. ledna 1892 - 4. března 1951) byl maďarský katolický duchovní a mučedník, pomocný biskup arcidiecéze ostřihomské (1937-1951)[1], umučený komunisty v koncentračním táboře Kistracsa. Blahoslaven byl 31. října 2009.[1]

Blahoslavený Zoltán Lajos Meszlényi
Fotografie.
Fotografie.
Datum narození 2. ledna 1892
Místo narození Hatvan, Maďarsko
Datum úmrtí 4. března 1951
Místo úmrtí Kistarcsa, Maďarsko
Svátek 4.3.
Místo pohřbení Ostřihomská katedrála
Blahořečen 31. října 2009,Ostřihom,kardinál Angelo Amato
Úřady

Pomocný biskup Ostřihomský

Titulární biskup ze Sinope
Uctíván církvemi Římskokatolická církev

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z tradiční katolické rodiny, vystudoval benediktinské gymnázium v Ostřihomi a později teologii v Římě. Kněžské svěcení přijal 28. října 1915. Od roku 1917 pracoval v ostřihomské kurii, v roce 1931 se stal kapitulním vikářem.

22. září 1937 byl jmenován titulárním biskupem ze Sinope a pomocným biskupem ostřihomské arcidiecéze, biskupské svěcení přijal 28. října téhož roku z rukou primase kardinála Serédiho. Za druhé světové války kritizoval nacismus a snažil se pomáhat pronásledovaným Židům.

Po nástupu komunismu v Maďarsku a propuknutí pronásledování katolické církve se stal proti vůli komunistických úřadů správcem arcidiecéze za uvězněného Józsefa Mindszentyho a byl opět zvolen kapitulním vikářem. Deset dní po zvolení byl zatčen a odvlečen do koncentračního tábora Kistracsa, kde zemřel na následky mučení. Jeho smrt byla oznámena až o tři roky později a jeho popel byl tajně pohřben v ostřihomské katedrále až v roce 1966.[2]

Po pádu komunistického režimu v Maďarsku byl otevřen jeho kanonizační proces, 31. října 2009 byl v Ostřihomi prohlášen za blahoslaveného. Beatifikační mši svatou sloužil kardinál Erdő a samotný akt blahořečení provedl z pověření Benedikta XVI. prefekt Kongregace pro svatořečení, arcibiskup Angelo Amato.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]