Zoguové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dynastie Zogu
Coat of arms of the Albanian Kingdom (1928–1939).svg
Znak Albánie za vlády Zoga I.
země Albánie
tituly král Albánců
guvernér Matu
zakladatel Zog I.
mýtický zakladatel Zogu Paša
rok založení 1928
konec vlády 1939
poslední vládce Zog I.
současná hlava Leka Zogu Albánský

Zoguové či dynastie Zogu (albánsky Dinastia Zogolli) byla vládnoucí královskou dynastií v Albánii v letech 19281939. Za zakladatele dynastie je uváděn Zogu Paša, ovšem jako vládnoucí dynastii jí ustanovil až v roce 1928 Ahmet Zogu resp. Zog I.. Král Zogu I. však musel v roce 1939 Albánii opustit, protože jí okupovala Itálie. Pouze 2 dny před italskou okupací Albánie se mu narodil jediný syn Leka Zogu, který je od jeho smrti v roce 1961 hlavou dynastie a byl jí až do své smrti v roce 2011. V současnosti je hlavou rodu princ Leka, který je synem korunního prince Leky a jediný vnuk Zoga I.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Tradičním sídlem vládců z dynastie Zogu byl zámek Burgajet v okresu Mat, odkud rod pocházel resp. dědičně spravoval Okres Mat. Skutečný zakladatel dynastie král Zog I. odvozoval svůj původ od albánského národního hrdiny a panovníka Skanderbega, resp. od jeho sestry (Zogova matka pocházela z rodu Toptani, který měl pocházel od sestry Skanderbega, i když proto musel být upraven rodokmen). Některými historiky je podobně jako Napoleon Bonaparte (a Napoleon III.) považován za samozvance a uzurpátora trůnu, který předtím patřil dědičně zvolenému rodu Weidů.[1]

K "legitimitě" Zoga I. resp. dynastie Zogu, ale přispívá, že kníže Vilém z Wiedu byl zvolen z vůle velmocí a vládl pouze krátkou dobu (srovnání s Ottou Řeckým a Jiřím I.), navíc jeho synem Karlem Viktorem vymřeli v roce 1973 Vilémovi potomci a tak se dá jejich nárok na trůn považovat za ukončený.

Vládci z dynastie Zogu[editovat | editovat zdroj]

Dědičný guvernér Okresu Mat[editovat | editovat zdroj]

Král Albánců (1928-1939)[editovat | editovat zdroj]

Pretendenti trůnu a hlavy rodu po roce 1939[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel albánský titulární král Leka I. (promonarchii.cz)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]