Zobor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Zobor (rozcestník).
Zobor
Zobor
Zobor

Vrchol588 m n. m.
Poznámkavýhledy, archeologické naleziště
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříTribeč
Souřadnice
Zobor
Zobor
PovodíVáh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobor – pohled z nitranského hradu
Miléniový památník

Zobor je kopec ležící poblíž slovenského města Nitra a zároveň název nejjižnější části pohoří Tribeč v okolí tohoto vrchu.

Zobor je nejvyšší vrchol v zoborské skupině Tribeča nad Podunajskou pahorkatinou a městem Nitra, výška je 588 m n. m. Vrchol tvoří městský lesopark, po svazích jsou vinice. Zobor je vyhlídkový bod s viditelností do širokého okolí. Na vrch z Nitry do roku 1994 vedla sedačková lanovka, spuštěná do provozu v roku 1970 s převýšením 317 m. Její zbytky byly srovnány se zemí v roce 2009. Mezitím bylo mnoho plánů na realizaci nové lanovky, no projekt pokaždé selhal. V roce 2017 přišlo nitrianské biskupství (majitel pozemků) s plánem, postavit novou lanovku, s čím nesouhlasila radnice města a ochranáři. Tento projekt je momentálně v stádiu přehodnocování. Na vrcholku Zobora je pozůstatek z miléniového památníku z roku 1896, kterého vrchní část byla zničena na pokyn kanceláře československých legií v únoru 1921. Z původní stavby se zachoval jenom podstavec. Kromě ostatků z památniku je na Zobore už z dálky vidět vysílač Zobor (Pyramída), který pokrývá město i široké okolí televizním a rozhlasovým signálem. Zobor je oblíbeným místem pro turistiku a sport. Nachází se tady dakekohled i můstek pro paragliding.

Je tu několik archeologických nalezišť. Nejspíš od konce 9. století tu stál klášter Benediktinů, zachovaly se i zbytky hradiště. K roku 1111 je tu doložená škola, která je nejstarší doloženou školou na Slovensku.

Lanovka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]