Zmizení dámy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zmizení dámy
Méliès, Escamotage d'une dame chez Robert-Houdin (Star Film 70, 1896).jpg
Základní informace
Původní názevEscamotage d'une dame au théâtre Robert Houdin
Země původuFrancieFrancie Francie
Délka82 s
Žánrněmý film
ScénářGeorges Méliès
RežieGeorges Méliès
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJeanne d'Alcy
Georges Méliès
ProdukceGeorges Méliès
StřihGeorges Méliès
Výroba a distribuce
Premiéra1896
Produkční společnostStar Film Company
Zmizení dámy na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zmizení dámy (ve francouzském originále Escamotage d'une dame chez Robert-Houdin) je francouzský němý trikový film z roku 1896 režírovaný Georgem Mélièsem.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kouzelník přichází se svou asistentkou na scénu. Na zem pokládá noviny (aby ukázal, že zde není propadliště) a umisťuje na ně židli, na kterou usazuje svou asistentku a přehazuji přes ni pléd. Když pléd sejme, asistentka zmizela a poté co nad prázdnou židlí zamával rukama, na židli se objevil kostlivec. Přes kostlivce opět přehodí pléd a po se jeho sejmutí se opět objeví asistentka.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Georges Méliès kouzelník[1]
Jehanne D'Alcyová asistentka[1]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Film je založený na kouzelnickém triku vymyšleném francouzským kouzelníkem Buatierem de Koltem. Pro mizení a objevování se osob během představení bylo běžně využíváno propadliště, které zde však nebylo zapotřebí, neboť Méliès použil trikovou techniku substitution splice. Tento film je také prvním Mélièsovým filmem, ve kterém ji použil.[1]

Distribuce[editovat | editovat zdroj]

Zmizení dámy bylo distribuováno Mélièsovou společností Star Film Company a v jejím katalogu bylo označeno číslem 70.[2] Ačkoliv dochovaná filmová kopie je černobílá, byly distribuovány také ručně kolorované kopie. Expert na Mélièsovu tvorbu Jacques Malthête v roce 1979 rekonstruoval ručně kolorovanou verzi na základě původních materiálů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Vanishing Lady na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Essai de reconstitution du catalogue français de la Star-Film ; suivi d'une analyse catalographique des films de Georges Méliès recensés en France.. Bois d'Arcy: Service des archives du film du Centre national de la cinématographie, 1981. ISBN 2903053073. S. 51. 
  2. MALTHÊTE, Jacques; MANNONI, Laurent. L'oeuvre de Georges Méliès. Paris: Éditions de La Martinière, 2008. ISBN 9782732437323. S. 337.